REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

DÖKÜLEN KANLARIN ASIL SUÇLUSU…  

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
DÖKÜLEN KANLARIN ASIL SUÇLUSU…  
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
8 views
19 Mayıs 2018 - 14:35
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Ortadoğu’yu kan gölüne dönüştüren ABD, Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan ettikten birkaç ay sonra ifade edildiği gibi Tel Aviv’deki ABD Büyükelçiliğini 14 Mayıs tarihinde bu kutsal mekana taşırken de yine ölümlere sebebiyet verdi ve başta Türkiye olmak üzere bazı Müslüman ülkeler tarafından bu katliam kınanarak tel’in edildi.

62 Filistin’linin ölümüne, yaklaşık 3 bin Filistin’linin de yaralanmasına sebebiyet veren İsrail askerleriydi ama bu insanlık dışı katliamın yaşanmasına sebebiyet veren yine ABD’nin  uyguladığı karardı. Kararı alan ABD Başkanı Donald Trump, hiçbir şey olmamış gibi davranıyor ve ülkesini tüm dünyanın üstünde bir güç olarak görüyor.  NATO Genel Sekreteri Jens Btoltenberg ile Beyaz Saray’da yaptığı görüşme sonrası Basın mensuplarının sorularının yanıtlayan Trump, nüfusu 1,5 milyara dayanan Çin ülkesi ile görüşülmekte olan ticari münasebetlerden söz ederken; “Çin çok şımarık bir hale geldi. Avrupa Birliği çok şımarık hale geldi. Diğer ülkeler de çok şımarık hale geldi, çünkü ABD’den ne isteseler her zaman %100 elde ettiler. Bunun daha fazla gerçekleşmesine izin veremeyiz..” diyerek birçok ülkeyi küçümsedi.

Başkan Trump’ın daha önceleri ABD başkanlığını yapmış olanlardan çok değişik olduğu, barış taraftarı olmadığı dile getirilirken, sanırım geçmişteki başkanların ne yaptıkları unutulmaktadır. Dünya genelinde 761 askeri üssü bulunan ABD, geçmiş yıllarda da sahip olduğu silah gücünü kullanıyordu ve Irak’ı işgal ettiğinde de yüz binlerce Irak’lının ölümüne sebebiyet vermişti. İşgal gerekçesininse kuyruklu yalan olduğunu sadece bu coğrafyada yer alan ülkeler değil, tüm dünya devletleri biliyordu. Irak’tan sonra bazı Müslüman ülkelerde daha yaşanan insanlık dışı vahşetin de sorumlusu, süper güç denilen bu devlettir ve sahip olduğu güç nedeniyle her geçen gün daha da şımarmaktadır. Nüfusu 1,5 milyona dayanan bir Çin ile Avrupa Birliği ve yanı sıra başka ülkeleri “Şımarık” olarak nitelendiren Başkan Trump, ayrı bir metotla geçmişte olduğu gibi kendisinden önceki ABD başkanlarının aynı politikasını sürdürmektedir. Başka ülkelerdeki zenginliklere konmak için o ülkelerde yaşayan insanların kanlarını hiçe sayıyor ve maalesef yol açtığı katliamlar durdurulabilmiş değildir.

Çin, Rusya ve Avrupa ülkeleri ile Müslüman ülkeler bir araya gelseler, herhalde ekonomisini insanın kanı üzerinden inşa eden bu ülkenin saltanatına son verilebilecektir ama böyle bir ittifakın gerçekleşmesi, maalesef mümkün değildir. Hemşerilerimin belirttikleri gibi; “ABD, hiçbir zaman gerçek bir müttefikimiz olmamıştır ve olmayacaktır..” derken, asıl protestonun bu ülkeye karşı yapılması gerektiği görüşlerinin paylaşıldığına da dikkat çekmek isterim.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.