REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

DOLAR VE PETROL!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
DOLAR VE PETROL!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
8 views
05 Ağustos 2020 - 13:27
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

ABD, dünyadaki petrol yataklarının yüzde 70’ine hâkim. Kendi ülkesindeki petrol kuyularının çalışmalarını askıya almış, yedekte saklıyor. Hedefi, öncelikle Ortadoğu’daki petrol rezervlerini tüketmek. Kendisinin olan, zaten kendisinde.

Bilindiği gibi, petrolün alınıp satılması ABD dolarına bağlanmış. Ortadoğu ülkeleri, bütün petrol satışlarını ABD doları üzerinden yapıyorlar. ABD doları dışında para kabul etmiyorlar. ABD de, boyna karşılıksız dolar basıp dünya ülkelerine satıyor. Mümkün olsa, ABD’nin karşılıksız bastığı dolarlar ülkesine geri gönderilebilse, doların kıymeti sıfırlanır. Amma, bunun için petrol satan ülkelerin dolar dışında parayla satış yapmaları gerekir ki, buna hiç mi, hiç cesaretleri yok! Cesaret edenlerin biletleri hemen kesiliyor!

Ortadoğu ülkelerinde istihsal edilen ve satılan petrolün paraları, Ortadoğu’daki Arap ülkelerinin kralları, prensleri, devlet adamları tarafından paylaşıldıktan sonra, istihdam alanları kurulacağına ya ABD’den silah, uçak, yat, kat alımında kullanılıyor ya da yine ABD bankalarına yatırılıyor. ABD, istediği zaman bankalarına yatırılan paraları DONDURDUĞUNU söyleyebiliyor. ABD’den hak talep etmek kimin haddine düşmüş!

Evet, ABD’nin tekelinde olan petrol için, petrol ithalatçısı devletlerin ABD DOLARI tedarik etmeleri gerekiyor. Bu ihtiyaç, hiçbir zaman eksilmeyeceği için, ABD’nin karşılıksız dolar basma işine son vermesi düşünülemez. ABD matbaalarında karşılıksız basılan dolarlar, üçüncü dünya ülkelerine satılıyor. Onlar da aldıkları petrole karşılık ABD dolarıyla ödeme yapıyorlar. Arap Kralları, Prensleri, Şeyhleri, Devlet Adamları petrol karşılığı aldıkları paralarını ya silah alarak, lüks uçaklar ve yatlarla değerlendirerek, ya da doğrudan götürüp ABD bankalarında yatırıyorlar ve bu kurulu düzen(!) yıllardan beri sürüp gidiyor. Haliyle ABD’nin gücüne güç katılıyor. İşte, ABD emperyalizminin çarkları böyle dönüyor. Ve bu işin piyonları da maalesef Müslüman geçinen Ortadoğu ülkeleri…

Hem, ABD bankalarında yüklü hesapları olan sözde Müslüman ülkelerin kralları, prensleri, yöneticileri, paralarını çekmeğe kalkışsınlar bakalım, geri alabilecekler mi…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.