REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

DONALD TRUMP’IN KARİZMASI ÇİZİLDİ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
DONALD TRUMP’IN KARİZMASI ÇİZİLDİ!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
12 views
22 Aralık 2017 - 13:47
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

ABD Başkanı Donald Trump 4 Aralık 2017 tarihinde tek taraflı bir karar alarak Kudüs’ü, İsrail’in Başkenti olarak tanıdıklarını ilân etmişti. Trump’ın bu tek taraflı kararına dünya genelinde büyük tepkiler oluşmuş ve bu yanlış kararından vazgeçmesi istenmişti. ABD Başkanı kararında ısrar edince 57 Müslüman ülkeden oluşan İslam İşbirliği Teşkilatı, Türkiye’nin daveti üzerine 19 Aralık Salı günü İstanbul’da toplanarak, KARARI TANIMADIĞINI ve ABD Başkanının tek taraflı kararına karşılık Doğu Kudüs’ü, Filistin’in başkenti olarak kabul ettiğini ilan etmişti.

Bununla da yetinmeyen İslam ülkeleri teşkilatı, prosedür gereği, ABD Başkanının tek taraflı kararının iptali için önce Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyine müracaat etmiş 15 üyeden oluşan Güvenlik konseyinde 14 lehte oy çıkmasına karşılık, ABD’nin vetosuyla yasa tasarısı direkten geri dönmüştü. Bunun üzerine konu Birleşmiş Milletlerde son karar merci olan Genel Kurula götürülmüştü.

193 üyeli Birleşmiş Milletler Genel kurulundan karar çıkması için 3’te 2 çoğunluk gerekiyordu. Dün toplanan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 128 oyla yasa tasarısını kabul etti. 9 ülke aleyhte oy kullanırken, 35 ülke çekimser oy kullandı.

Oylama öncesinde ABD tehditler savurmuş, tasarının lehinde oy kullanacak devletlere etkinlikler uygulayacağını ve para yardımını keseceğini ilan etmişti. Ama bütün bu tehditlere rağmen BM’deki Kudüs oylamasından tokat gibi yanıt çıktı. Oylamada tehditlere pabuç bırakmayan 128 ülke tasarıya (EVET) dedi. Trump’ın tehdidine boyun eğerek (HAYIR) oyu veren ülkeler 9 ile sınırlı kalırken, 35 ülkenin çekimser kalması da işe yaramadı. ABD, böylece tarihinde en büyük diplomatik yenilgisini almış oldu.

Şu hususu belirtmekte yarar var. BM Genel Kurulunun kararının bağlayıcılığı yoktur. ABD ister uygular, ister uygulamaz. Önemli olan da zaten bu değildir. ABD’ye verilen tarihi derstir. (Ben güçlüyüm, istediğimi yaparım) anlayışına karşı, ülkelerin uyanış içinde olduklarının kanıtlanmasıdır. ABD’nin ve özellikle Başkan Trump’ın karizmasının çizilmesidir.

Bakalım, ABD’nin özellikle Türkiye’ye karşı uygulamaları bundan böyle nasıl olacak!

ANEKDOT

Sarhoş kafayla bar ortasına çıkan kabadayı biri:

-Ulan! Var mı bana yan bakan! diye bağırmış.

Bir başka kabadayı çıkarak:

-Ben varım ulan! deyince, ilk  kabadayı, kendisine karşı çıkan kabadayının koluna girerek, bu defa da:

-Ulan! Var mı ikimize yan bakan! diye posta koymayı sürdürmüş.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.