Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ayhan MERGEN
Ayhan MERGEN

DOOMSCROLLİNG VE SİİRTLİLER

Başlıktaki deyimde nereden çıktı ve anlamı nedir diye soruyorsunuzdur.. İşin doğrusu bende yeni duydum ve bu nedenle öncelikle kısa bir bilgi vereyim.. Kötü haber takip bağımlılığı, olumsuz haberleri aktif bir şekilde arama ve tüketme anlamına geliyor.. Doğal olarak bu davranış dünyada olumsuz ve yıkıcı olayların meydana gelmesiyle de artış gösteriyor.. İki yıl önce dünya genelinde COVID-19 vakalarının artmasıyla kötü haber takip etme bağımlılığının yükselişe geçtiğini gördük.. COVID-19’un etkisinin artık azalmasına ve pek çok ülkenin kısıtlamaları kaldırmasına rağmen, şu an belki de pandemi’den çok daha ciddi başka bir tehditle karşı karşıyadır.. Bunların başında bu bağımlılık geliyor.

Geçmiş dönemlerde radyodan ve televizyondan güncel haberleri takip ediyorduk.. Günümüzde ise pek çok insan, mobil cihaz, tablet ve bilgisayarlar yoluyla isteği zaman istediği yerden haberlere erişim sağlayabiliyor ve bunlar olumsuz haberleri de kapsıyor.. Bu haberlerden gözümüzü ayırmamaya “programlı” olduğumuzdan olumsuz haberlere fazla kapılabiliyor ve bu haberleri ardı ardına okumaya devam ediyoruz.. Bu eylemi o kadar çok yapıyoruz ki, kendine özel bir ifadesi bile var; Kötü haber takip etme bağımlılığı, yani doomscrolling.

Siber güvenlik şirketi ESET, kötü haber takip etme bağımlılığını ve bu bağımlılığın yol açtığı dijital güvenlik risklerini inceledi.

Kötü haber takip bağımlılığı, olumsuz haberleri aktif bir şekilde arama ve tüketme anlamına geliyor.. Doğal olarak bu davranış dünyada olumsuz ve yıkıcı olayların meydana gelmesiyle de artış gösteriyor.. İki yıl önce dünya genelinde COVID-19 vakalarının artmasıyla kötü haber takip etme bağımlılığının yükselişe geçtiğini gördük.. COVID-19’un etkisinin artık azalmasına ve pek çok ülkenin kısıtlamaları kaldırmasına rağmen, şu an belki de pandemi’den çok daha ciddi başka bir tehditle karşı karşıyayız.

Bu bağımlılıkla ilgili olarak yukarıda bir bölümünü alıntıladığım ESET siber güvenlik şirketinin yaptığı bilimsel araştırmaya ilişkin makaleyi okuyunca ister istemez aklıma biz Siirtliler geldi.

Şöyle bir arkamıza yaslanıp biraz düşünelim.. Pandemi’den önce de bizler bu ilginç bağımlılığın esiri değil miydik? Hepimizin gözü öncelikle kötü haberi aramıyor mu? İyi ve olumlu haberleri şöyle bir ucuyla okuyup bir kenara atarken, olmuşuz haberlere adeta gömülüp en ince ayrıntısına kadar hem de defalarca okumuyor muyuz?

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER