REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

DÖRT GÖZLE BEKLEDİĞİMİZ KAR, BİR TÜRLÜ GELMİYOR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
DÖRT GÖZLE BEKLEDİĞİMİZ KAR, BİR TÜRLÜ GELMİYOR
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
3 views
08 Şubat 2018 - 11:53
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bilim adamlarımızın dünyamızın geleceği ile ilgili görüşlerini çok fazla dinlemek istemiyorum.  Çünkü çizilen tablo hep kapkara ve hep birbirinin arkasından gelecek felaketlerle dolu. Bize, bizi birçok felaketin beklediğini anlatırken,  bizim onların bahsettiği dünyamızın bozulması konusunda bir şey yapamadığımızı, yapabilecek bir konumda olmadığımızı unutuyorlar.  Ozon tabakasının delinmesi, dünyanın ısınması, kuraklık tehlikesi ve benzeri felaketlerin oluşmasına neden olarak gösterdikleri konularda yani atmosfere salınan gazlar konusunda birey olarak hatta tek bir ülke olarak bir şey yapamayız. Çünkü küresel oyuncuların çıkarları bunu gerektiriyor. Onlar çıkarları uğruna tabiri caizse dünyamızı zehirliyor. Allah’tan onlarda bizimle aynı dünyayı paylaşıyorlar.  Tersi olsaydı, yani ayrı dünyaları paylaşmış  olsaydık,  bu zehirlenmenin boyutları çok  daha farklı, çok daha vahşice olacaktı.

Bu girişten sonra gelelim bu yıl neredeyse hiç kar görmediğimiz konusuna. Daha öncede yazdım bu yıl kış gerçekten ılıman ve kurak geçiyor. Bu sıcak havanın etkisiyle baharım müjdecisi olan nergisler boy salmaya başladı. Hava sıcaklıkları böyle seyrederse birkaç güne kalmaz, halk tabiriyle ağaçlar uyanacak. Yine halk tabiriyle ağaçlar da su dolaşmaya başlayacak.  Erikten kayısı ve badem başta olmak üzere birçok ağaç çiçek açacak. Siirt tarımının bel kemiği fıstıklarda uyanmaya başlayacak. Buğdaydan, mercimeğe kadar bütün ekinlerde bu sıcak havadan olumsuz bir şekilde etkileniyor.

Bu gelişmelerin ardından etkili olacak bir soğuk hava o çiçeklerin yok olmasına neden olacak. Yani çiftçimizin bir yıllık emeği heba olup gidecek. Çiftçilerdeki endişeli bekleyiş  artarak devam ediyor. Bu nedenle bir yandan havaların mevsim normallerine dönmesi ve bir yandan da kar yağışı için dua edelim. Çünkü kar yağışının tarım üzerindeki etkisinden öte halkımız tarafından anlamlandırılan bir başka faydası daha vardır. Daha önce  bir yazımda da belirtmiştim. Kar yağışları toprağın mayalanmasına neden oluyor.Yeryüzündeki birçok mikrop, virüs ve benzeri zararlı canlıların yok olmasına neden oluyor. Bu nedenle salgın hastalıklarında önüne geçiyor. Hatta bunun içinde karların en az bir hafta on gün kadar yerde kalması gerektiğine inanılıyor. Bunun için kar’ı dört gözle bekliyor ve bir an önce de yağması için dua etmeye devam ediyoruz.

Yazımızı yine halkımızın bir deyimiyle daha doğrusu bir duası ile bitirelim. Allah yazımızı yaz, kışımızı da kış etsin.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.