REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

DÖVİZ KURLARI İTHAL İLACI DA VURDU

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
DÖVİZ KURLARI İTHAL İLACI DA VURDU
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
3 views
25 Mayıs 2018 - 14:15
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Son günlerde muayene ve tedavi oldukları doktorları tarafından verilen reçetelerle eczanelere giden hasta veya hasta yakınları, özellikle İTHAL İLAÇLARIN piyasadan kalktığına tanıklık etmektedirler.

Öyle anlaşılıyor ki, döviz kurları yükselince ilaç ithalatçıları stoklarını muhafaza ederek, yeni fiyatların belirlenmesi derdine düşerlerken, ecza depoları da aynı taktiği uyguluyorlar.

Sosyal Güvenlik Kurumunun, eski kur üzerinden fiyat belirlemeye devam ettiği, bu yüzden yurt dışından zaruri ilaçların getirilmesinin bile imkânsızlaştığı belirtilmekte.

İthal ilaçlardan bazılarının yerli muadili (sözde) bulunmakla birlikte, yerli muadili olmayan ilâçlar da bulunmaktadır. Piyasada bulunmayan ithal malı ilaçların kanser, kalp ve benzeri önemli hastalıklar için kullanılanlar olduğuna dikkatler çekilirken, bir an önce Sağlık Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının yaşanan ilâç  sıkıntısına çare bulmaları istenmektedir.

Konuyla ilgili olarak Gazetemize başvuran bir hasta yakını 10 günden beri eczaneye verdiği reçetedeki ilaçların bir kısmını aldığı halde, ithal olan ilaçları hala alamadığını, eczanenin, depodan ilaç istemesine karşılık, ecza depolarının istenilen ithal malı ilaçları göndermedikleri, onların da topu ilaç ithal eden şirketlere attıklarını belirterek, çözüldüğü iddia edilen sağlık sorununun ne durumda olduğuna dikkatlerin çekilmesini istedi.

Bir de deniliyor ki, (döviz kurları yükselmişse, vatandaşın ne zararı var. Alışverişini dolarla, Euro ile mi yapıyor!) Görüldüğü gibi, döviz kurlarının yükselmesi sağlık sorunu gibi hayati önemi haiz sorunlarda bile kendisini açık bir şekilde göstermektedir.

Özellikle kanser ve benzeri ağır riskleri olan hastalıklara ait ilaçların bir an önce ithal edilmesinin sağlanması konusunda hastalar ve hasta yakınları adına yetkililerin dikkatlerini çekiyor, yaşam alanlarıyla ilgili konularda kısıtlamalara gidilmemesi gerekeceğine  dikkatleri çekiyoruz.

MUADİL İLAÇ NEDEN DAHA UCUZ

Hasta veya hasta yakınlarının zaman zaman karşılaştıkları bir durum daha vardır. Ellerindeki reçetelerle eczaneye gidiyorlar. Eczacı bazı ilâçların daha ucuz muadilleri bulunduğunu, reçetedeki ilâcın alınması durumunda, fark ödemek zorunda kalınacağını söylüyor.

Haklı olarak vatandaşların zihninde belirlenen bir istifham var. Muadil olduğu iddia edilen ilâç, doktorun reçetede yazdığı ilâçtan neden daha ucuz! Bir söz vardır (ucuz etin yahnisi yavan olur) deriz ya! İşin gerçeği bu…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.