Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

DÖVİZ, PETROL VE ALTIN!

Ülkemizde, gerçek anlamda bir ekonomik buhran yaşanmaktadır. Asgari ücrete yılın ilk yarısında yüzde 50, ikinci yarısında yüzde 30 zam yapılması, işçi, memur ve emekli maaşlarına yüzde 40 oranında yapılan zam, öyle iyileştirme falan değil, doğrudan doğruya, enflasyon altında neredeyse canı çıkacak vatandaşları azıcık olsun nefeslendirmek içindir!

Piyasaları gerçek anlamda etkileyen 3 unsur vardır. Bunlar petrol, döviz ve altındır. Bu üçlünün fiyatları arttıkça, piyasada tüm fiyatların yükselmesi doğaldır. Pek görülmedi ama bu üçlünün fiyatları düşerse, piyasada ciddi bir rahatlama yaşanır.

Ülkemizde petrol fiyatları füze hızıyla yükselmektedir. Petrol ürünleri olan motorin ve benzin fiyatlarına zam üstüne zam gelmektedir. Son 3 ayda petrol ürünlerine 4 defa zam geldi. Petrol ürünlerinin fiyatlarının yüzde 50’si vergi olarak tahsil edilmektedir.

Döviz fiyatlarına gelince, dolar sürekli yükselme eğiliminde. Alınan tedbirlerle iniyor, inecek derken, 1 dolar dün yeniden tırmanışa geçti, 1 ABD doları, 16.76 TL seviyesine yükseldi.

Altın fiyatları ise son günlerde iniyor gibi görülmesine karşılık. 1 Cumhuriyet Altını 6.500 TL üzerinden işlem görüyordu. Ancak, özellikle altın ve döviz piyasası o kadar oynak ki, çok zaruri olmadıkça kimse ne alıyor, ne satıyor! Kuyumculara göre bu belirsizlik yüzünden altın alışverişi durma noktasında!

Şimdi ilgililer ve yetkililer ekonomik konularda ne kadar pembe tablolar çizerlerse çizsinler, vatandaşlar inanmıyorlar. Piyasada petrol ürünleri, döviz ve altın fiyatları istikrar kazanmadığı sürece de, ekonominin düzeleceğine kimseleri inandıramazsınız. Piyasada bütün ürünlerin bu üç temel unsurla bağlantıları vardır. Piyasaları rahatlatmak için bu üç unsurun dalgalanmalardan çıkmaları ve istikrara kavuşturulmaları zorunludur…

ANEKDOT

Bir akrabasına düğün takısı olarak çeyrek altın alacaktı. Kuyumcuya gitti. Kuyumcu bir fiyat söyledi. Adamcağız, kendi kendisine (hele bir başka kuyumcuya da bakayım) diyerek çıktı. Bir başka kuyumcuya gitti. Kuyumcu ilk gittiği kuyumcudan 20 TL fazla istedi.

Bunun üzerine vatandaş ilk kuyumcuya giderek çeyrek altını istedi. Ancak, kuyumcu bu defa 20 TL fazla istedi. Sebebini sorunca aldığı cevap şu oldu; O fiyat, yarım saat önce söylediğim fiyatı. Yarım saat içinde fiyat değişti. Ne yapalım kardeşim, biz de şaşırıp kaldık!

BAKKAL AMCALAR KEPENK İNDİRİYOR!

Türkiye genelinde olduğu gibi AVM’ler (Alışveriş Merkezleri) Şehrimizde de mantar gibi bitmektedir. Her AVM, bulunduğu semtte asgari 20-30 bakkal amcanın işinin sekteye uğramasına ve sonuç itibarıyla kepenkleri kapatmasına yol açmaktadır. Şehrimizde, artık sayılarını bilemediğimiz sayıda AVM bulunmaktadır. Bazı AVM’lerin şubeleri neredeyse her sokak başında var.

AVM’lerle ilgili yasa vardır. Öyle mantar gibi kurulmalarına izin verilmemesi gerektiği, bunun özellikle mahalle bakkallarına haksız bir rekabet olacağı açık bir şekilde ifade edilmiştir.

AVM’lerin Pazar günleri açık olup olmamaları durumu Valiliklerin iznine bağlıdır. Çalışma saatleri, meslek kuruluşlarının teklifi ve yetkili idare görüşü doğrultusunda valilerce belirlenmesi gerekmektedir. Böyle bir görüşün alınıp alınmadığını bilemiyoruz.

Yasaya göre AVM’lerde mağazaların satış alanının en az yüzde 1’ine denk gelecek şekilde yöresel ürünler için yer ayrılması ve yöresel ürünlerin satılması gerekmekte. Yine AVM’lerde satış alanının en az binde 5’ine tekabül eden alanın sosyal ve kültürel etkinliklerin düzenlenmesi amacıyla ayrılması zorunluluğu vardır.

AVM’lerin başlangıç ve bitiş tarihi belli olmayan indirimler yapmaları da yasaktır. Bu kurala uyuluyor mu, uyulmuyor mu bilmiyoruz!

Sonuç olarak diyoruz ki, her AVM enaz yüz BAKKAL AMCANIN KEPENK İNDİRMESİ ANLAMINA GELMEKTEDİR. KÜLTÜRÜMÜZÜN BİR PARÇASI OLAN BAKKAL AMCALARA YAZIK DEĞİL Mİ!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER