REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

DÖVİZİ, ALTINI OLAN KÖŞEYİ DÖNDÜ!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
DÖVİZİ, ALTINI OLAN KÖŞEYİ DÖNDÜ!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
10 views
19 Ağustos 2020 - 13:44
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

(Yüksel ki yerin bu yer değildir, dünyaya gelmek hüner değildir) diye söylenmiş meşhur bir özdeyişimiz vardır. Bu özdeyişi bugünlerde galiba DOLAR-DÖVİZ için söylememiz gerekecek! Bugün için 1 ABD Doları 6.37, 1 Euro 8.81 TL.

Bir zamanlar, yine raydan çıkmış olan ekonomiyi  rayına oturtsun diye aslı Türk olmakla birlikte ABD’de yaşayan Kemal Derviş adındaki zat dönemin Başbakanı Bülent Ecevit tarafından  Türkiye’ye davet edilmişti. Daveti kabul eden Kemal Derviş 3 Mart 2001’de Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı’na getirilmiş ve ekonominin işleyişi ona teslim edilmişti.  O zamanın tabiriyle (Derviş hapşırsa, ekonomi nezle oluyordu!) Adam, hiç olmazsa maliyeciydi. Uluslararası kariyeri vardı. Dünya Bankasında önemli pozisyonlarda görev yapmıştı. Yani, PARANIN CİĞERİNİ BİLİYORDU. Şimdikiler gibi, hiçbir şey bilmedikleri halde, her şeyi bildiklerini zannedenlerden ve her işe maydanoz olanlardan değildi! İşin gerçeği, ekonomide uyguladığı politikalar tutmuştu. Getirdiği yöntemler sayesinde büyük çöküş gösteren Türk ekonomisi yavaş-yavaş da olsa düzene girdi, kendisine geldi.

Hiç maliye bilgisi olmayan ve Maliyenin (M) sini bile bilmeyen birileri kalkar da, para politikasına yön vermeye kalkışırlarsa, bunun sonucu olarak 1 dolar, 3 TL’ye kadar çıkarsa hiç şaşırmamak gerekir. Bunlar da hapşırdıklarında, dolar füze gibi fırlıyor, yükseldikçe,  yükseliyor!

Doların yükseleceğini bile-bile, paraya müdahale edenlerin ayakkabı kutularında, İsviçre Bankalarındaki gizli hesaplarda döviz cinsinden paraları varsa anlayacağız da, var mı, yok mu kesin bilemiyoruz. Wikileaks belgeleri (var) diyor, onlar (yok) diyorlar!

Evet, bir zamanlar Kemal Derviş ne konuşacak, ne diyecek diye ağzına bakılırdı. Paranın rotası böyle saptanırdı. Adam, dünya çapında bir ekonomi uzmanıydı. Bunun böyle olduğu O, Türkiye’den ayrıldıktan sonra, yerleştirdiği ekonomik sistemin tıkır-tıkır işlemesinden ve ekonomimizi rayına oturtmasından belli oldu. 2002 yılından sonra, ekonomide yaşanan nispi rahatlama, Kemal Derviş’in kurduğu sistemden kaynaklanmaktaydı.

Günümüzde, ekonomiyle hiç alakası olmayanlar, ekonomi konusunda değil ihtisas sahibi olmak, ekonomi ile ilgili hiç ders okumamış olanlar, ağızlarını açtılar mı bir de bakıyoruz ki, döviz, TL karşısında değer kazanmağa devam ediyor.

Ayakkabı kutularında ve İsviçre bankalarındaki gizli hesaplarda döviz cinsinden paraları varsa, sebebini anlayacağız da, onlar (yok) diyorlar. Biz de, iyi niyetimizin sonucu olarak (yok) diyelim. Ancak, dolar-döviz bazında birikimleri olanların son 3 ay içinde Türk Lirası bazında yüzde 50 dolaylarında zenginleştiklerini bilelim!

Neymiş demek! Dolar-döviz böyle yükselince ayakkabı kutularında döviz istifleyenler, İsviçre bankalarındaki gizli hesaplarda döviz birikimleri(!)  olanlar köşeyi dönüyorlar. Fakirleşen, sıfırı tüketenler ise dar gelirliler, işçiler, emekliler, memurlar kısacası  halk oluyor…

Ne diyelim, kolay gelsin!!!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.