Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Fatih ARITÜRK
Fatih ARITÜRK

DÖVİZİ, ALTINI OLANLAR KÖŞEYİ DÖNERLERKEN!!!

(Yüksel ki yerin bu yer değildir, dünyaya gelmek hüner değildir) diye söylenmiş meşhur bir özdeyişimiz vardır. Bu özdeyişi bugünlerde galiba DÖVİZ ve ALTIN için söylememiz gerekecek! 2021 yılının Aralık ayı sonunda 13.11 TL olan dolar, bugün için 15.95 TL’ye yükselmiş bulunmakta. Yine 31 Aralık 2021’de gram altın 774 TL idi, şimdi 945 TL.

Bir zamanlar, yine raydan çıkmış olan ekonomiyi  rayına oturtsun diye aslı Türk olmakla birlikte ABD’de yaşayan Kemal Derviş adındaki zat dönemin Başbakanı Bülent Ecevit tarafından  Türkiye’ye davet edilmişti. Daveti kabul eden Kemal Derviş 3 Mart 2001’de Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanlığı’na getirilmiş ve ekonominin işleyişi ona teslim edilmişti.  O zamanın tabiriyle (Derviş hapşırsa, ekonomi nezle oluyordu!) Adam, hiç olmazsa maliyeciydi. Uluslararası kariyeri vardı. Dünya Bankasında önemli pozisyonlarda görev yapmıştı. Yani, PARANIN CİĞERİNİ BİLİYORDU. Şimdikiler gibi, hiçbir şey bilmedikleri halde, her şeyi bildiklerini zannedenlerden ve her işe maydanoz olanlardan değildi! İşin gerçeği, ekonomide uyguladığı politikalar tutmuştu. Getirdiği yöntemler sayesinde büyük çöküş gösteren Türk ekonomisi yavaş-yavaş da olsa düzene girdi, kendisine geldi.

Hiç maliye bilgisi olmayan ve Maliyenin (M) sini bile bilmeyen birileri kalkar da, para politikasına yön vermeye kalkışırlarsa, OLACAĞI BUDUR. Bunlar da hapşırdıklarında, dolar ve altın fiyatları füze gibi fırlıyor, yükseldikçe,  yükseliyor!

Doların yükseleceğini bile-bile, paraya müdahale edenlerin ayakkabı kutularında, İsviçre Bankalarındaki gizli hesaplarda döviz cinsinden paraları varsa anlayacağız da, var mı, yok mu kesin bilemiyoruz. Wikileaks belgeleri (var) diyor, onlar (yok) diyorlar!

Evet, bir zamanlar Kemal Derviş ne konuşacak, ne diyecek diye ağzına bakılırdı. Paranın rotası böyle saptanırdı. Adam, dünya çapında bir ekonomi uzmanıydı. Bunun böyle olduğu O, Türkiye’den ayrıldıktan sonra, yerleştirdiği ekonomik sistemin tıkır-tıkır işlemesinden ve ekonomimizi rayına oturtmasından belli oldu. 2002 yılından sonra, ekonomide yaşanan nispi rahatlama, Kemal Derviş’in kurduğu sistemden kaynaklanmaktaydı.

Günümüzde, ekonomiyle hiç alakası olmayanlar, ekonomi konusunda değil ihtisas sahibi olmak, ekonomi ile ilgili hiç ders okumamış olanlar, ağızlarını açtılar mı bir de bakıyoruz ki, döviz, TL karşısında değer kazanmağa devam ediyor.

Ayakkabı kutularında ve İsviçre bankalarındaki gizli hesaplarda döviz cinsinden paraları varsa, sebebini anlayacağız da, onlar (yok) diyorlar. Biz de, iyi niyetimizin sonucu olarak (yok) diyelim. Ancak, dolar-döviz bazında birikimleri olanların son 5 ay içinde Türk Lirası bazında yüzde 30 dolaylarında zenginleştiklerini bilelim!

Neymiş demek! Dolar-döviz böyle yükselince ayakkabı kutularında döviz istifleyenler, İsviçre bankalarındaki gizli hesaplarda döviz birikimleri(!)  olanlar köşeyi dönüyorlar. Fakirleşen, sıfırı tüketenler ise dar gelirliler, işçiler, emekliler, memurlar kısacası  halk oluyor…

Ne diyelim, kolay gelsin!!!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER