Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ayhan MERGEN
Ayhan MERGEN

DR.ARIKAN OLMAK KOLAY DEĞİL

Dr.Vehip Arıkan olmak kolay değil.. Herkese nasip olmayan bir meziyet.. Vefatının ardından onlarca yıl geçmiş olmasına rağmen, her sohbette sağlık ve iyilik gibi konular söz konusu olduğunda ilk akla gelen isimlerden biri olmak gerçekten hiç de kolay değil.

Rahmetli Dr.Vehip Arıkan, ihtisas için 1970’lerin başında Siirt’ten ayrıldığında ben 12-13 yaşlarında bir öğrenciydim.. O’nu bir kaç defa gördüğümü hatırlıyorum.. Ancak hemen her ortamda onun hastalarına olan yaklaşımını ve buna ilişkin anektodları dinledim.. Aradan bunca yıl geçmiş olmasına rağmen anlatılmaya da devam ediyor.

Kendisine gelen her hastasına ayırım yapmaksızın bir baba şefkati ile yaklaşımı, bunlardan maddi durumları elverişli olmayan ve sosyal güvencesi bulunmayanların ilaçlarını kendisinin karşılıyor olması halen dilden dile aktarılıyor.

Zaman, zemin ve koşulları gözetmeden ağır hastaların bulunduğu mekanlara kadar giderek muayene etmesine ilişkin çok sayıda anekdotla anlatılmaya devam ediliyor..Sanırım bunlardan en ilginci ve tam anlamıyla Hipokrat yeminine sadakati yansıtanı düğün gecesinde davetlilerin gitmesinin ardından gece geç saatlerde gelen hasta ihbarı karşısında ailesinin çok sıcak bakmamasına rağmen, hemen elbiselerini alelacele giyerek hastanın evine koşması geliyor.. Doğrumu yoksa bir şehir efsanesi bilemiyorum, o kadar acele etmiş ki çorabının bir tekini giymediği söyleniyor.

Özetle Dr.Arıkan olmak kolay değil.. Şimdi oğlu Prof.Dr.Şefik Murat Arıkan’ın da babasının yolunda olduğuna ilişkin çok sayıda hemşerimizden duyumlar alınıyor.. Ben kendisiyle fiziken tanışma imkanını henüz bulamadım.. Yanında Ankara Gazi Üniversitesinde tedavi olan bir hemşerimiz aracılığıyla bir telefon görüşmesi yaptım.. İlk izlenimim hakkında söylenenlerin doğru olduğu yönünde.. Umarım ben ve hemşerilerimiz yanılmamışız.. Çünkü ülkemizin Rahmetli Vehip Arıkan gibi doktorlara gerçekten ihtiyacı var.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER