Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Dr. Özer, Diyabette Kırmızı Ete Dikkat Çekti

Çağımızın en önemli hastalıklarından birisi olan diyabete yakalanmamak için yaşam tarzımıza ve beslenmemize dikkat etmemiz gerektiği belirtiliyor.

Çağımızın en önemli hastalıklarından

14 Kasım Diyabet günü nedeniyle Kanal 56 TV’de genel yayın yönetmeni Ayhan Mergen’in konuğu olan Siirt Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları uzmanı Dr.Özge Özer, bu hastalık hakkında çarpıcı bilgiler verdi.

Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen bu hastalığın ilimizde görülme sıklığının ülke genelinin çok üzerinde olduğunu belirten Dr. Özer, bunun hareketsiz yaşam yanlış beslenmeden kaynaklandığını söyledi.

Bu hastalıkta beslenme rejiminin çok bir öneme sahip olduğunu ifade eden Dr. Özer “ Siirt mutfağında bu hastalığı tetikleyen bir çok yemek var. Özellikle kırmızı et tüketimi çok fazladır. Bu et kolesterolü arttırıyor ve bu durum da diyabeti etkiliyor. Bu nedenle başta kırmızı et ve beyaz undan yapılan ekmekleri mümkün mertebe azaltmakta yarar vardır. Bunların yerine soframızda yeşilliklere daha çok yer vermeliyiz.” Dedi.

Halk arasında diyabet ameliyatı olarak adlandırılan mide küçültme operasyonlarına değinen Dr. Özer, şöyle dedi “ Bu ameliyatlar kilo vermeyi sağlayarak diyabete olumlu etkide bulunmaktadır. Ancak bu ameliyatların ardından beslenme rejimine dikkat edilmemesi ve hareketsiz bir yaşam sürdürülmesi halinde o kilolar kısa bir süre sonra tekrar kazanılıyor.”