REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

DÜMENDE DAYISI OLMAYANIN İŞİ ZORDUR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
DÜMENDE DAYISI OLMAYANIN İŞİ ZORDUR!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
22 views
30 Nisan 2018 - 13:23
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

 (DAYIN VAR MI) deyimi, klasik deyimlerimizdendir. İnsanoğlunun, hayatın her safhasında DAYIYA ihtiyacı vardır. Dayın varsa işin, aşın var demektir. Dayın varsa hastanede, postanede, pastanede, nüfusta, emniyette, belediyede, itfaiyede, bütün kurum ve kuruluşlarda, hatta askeriyede bile önceliğin vardır. İşini çarçabuk, tereyağından kıl çeker gibi yaparsın. Dayın varsa hâkime, hekime, daha kime-kime söz geçirirsin. Hakketmediğin her göreve gelir, daha doğrusu getirilirsin. Yeter ki dümenin başında DAYIN OLSUN!

DAYIN YOKSA yeteneğin, tahsilin, tedbirin, kabiliyetin, zekân, pratiğin hiçbir işe yaramaz, körlenir durursun. Hani şairin dediği

(Sende cevher var imiş, bunu herkes ne bilsin) durumuna düşer, kendini anlatamazsın. Cevherini keşfedecek kimseleri bulamazsın. Dayın varsa yetenekli, tahsilli, kabiliyetli, zeki olmana gerek yoktur. Dayının gücü nispetinde kapılar ardına kadar açılır, rahatça geçersin.

Aslında işi ehline vermek YÜCE ALLAH’IN EMRİDİR. Nitekim ayet-i kerime’de mealen:

(Şüphesiz ki Allah; size, emanetleri ehline vermenizi ve insanlar arasında hükmettiğiniz zaman adaletle hükmetmenizi emreder. Gerçekten Allah; bununla size ne güzel öğüt veriyor. Şüphesiz ki Allah; Semi’, Basir olandır.) buyrulmaktadır. Hemen her sözlerine (Ya Allah, Bismillah,Allah-u ekber) diyerek başlayan zevatlara bakıyorsunuz eylemleriyle, söylemleri arasında hiçbir benzerlik yok…

Bu DAYI işi, aslında cemiyetlerin en sinsi hastalığıdır. Başımıza ehliyetsiz, kabiliyetsiz, kifayetsiz, niceliksiz, niteliksiz birileri geliyor ve bizi sözde yönetiyorlarsa, bu durum hep DAYILARDAN KAYNAKLIDIR. O YETENEKSİZ, BECERİKSİZ, KİFAYETSİZ KİMSELERİN ARKALARINDA MUTLAKA DİŞLİ BİR DAYILARI VARDIR.

17.Yüzyılda yaşamış halk şairlerimizden Karacaoğlan, ta o zamanlardan DAYI gerçeğini dillendirerek bir şiirinde: (YİĞİT DE NEYLESİN DAY’OLMAYINCA) dizesiyle (DAYISI OLMAK) gerçeğine vurgu yapmıyor mu!

İşin özeti şu. Dümende dayısı olmayanın işi zordur…

ANEKDOT

Resmi bir kurumda kadro için müracaat eden ve KPSS’de 85 puan almış adayı sözlü sınavda eleyen komisyon, aynı iş için başvurmuş, KPSS puanı 60 olan gence kadroya alındığını belirterek açıklamasını yaparlar:

-DAYINA SELÂM SÖYLE…

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.