REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

DÜN DÜNDE KALDI CANCAĞIZIM

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
DÜN DÜNDE KALDI CANCAĞIZIM
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
6 views
06 Haziran 2018 - 13:26
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Mevlana dün dünde kaldı cancağızım, bugün yeni şeyler söylemek lazım diyor. Siirt’te düzenlenen etkinlikleri takip ettiğiniz zaman bu söylemin ne kadar haklı olduğunu görürsünüz. Mevzuat veya teamüller gereği  her yıl rutin olarak yapılması gereken etkinlikler törenler ve hatta basın açıklamaları var. Bu çalışmalar Siirt’te maalesef kopyala yapıştır misali yapılıyor. O törenin etkinliğin veya açıklamanın dönemi geldiğinde klasörler karıştırılır, bir önceki yıl ne yapılmıştı, aynısı tarihi değiştirilerek temcit pilavı gibi topluma sunulur.

Geçmiş yıllardan bir örnek verirsem ne demek istediğim daha iyi anlaşılır. Yıl 2004 ve o dönem valilik basın danışmanı olarak görev yapıyorum. Kütüphaneler Haftası kutlanıyor. Kobani olayında yakıldığı için günümüzde olmayan halk kütüphanesinde bir tören düzenlenecek. Dönemin valisi Nuri Okutan’a bu törene katılıp katılmayacaklarını sordum. Çekmecesinden bir önceki yılın davetiyesi ile bu yılın davetiyelerini çıkardı. Masaya koydu ve bak dedi. ”İkisi de aynı, hatta dört yıldır buradayım, her yıl aynı tören düzenleniyor. Neredeyse en fazla kitap okudukları için ödüllendirilenler bile değişmiyor. Böyle şeylere ayıracağımız zamana yazık” dedi. Nitekim Vali Okutan o törene katılmadı.

Şimdi aradan bu kadar zaman geçti, değişen bir şey oldu mu? maalesef hayır. Kurumlar yine aynı şeyi yapıyorlar. Yıllar içerisinde düzenledikleri etkinliklerde çok ufak değişiklikler yapan kurum sayısı çok az. Çoğu kurumlar, bir önceki yılın sinevizyonunu izletiyor ve aynı insanları sahneye çıkarıyor. Konu ile ilgili aynı şiirler ve aynı bilgiler okunuyor.

Yine aynı şekilde çeşitli konularda toplumu bilgilendirmek amacıyla yapılan rutin açıklamalarda değişen bir şey yok. Yıllar içerisinde bilimsel değişmeler olmuş, istatistikler değişmiş buna bakan yok. Bir önceki yılın açıklamasının tarihi değiştirilerek bizler aydınlatılıyoruz(!).

Bu alışkanlıklardan vazgeçmemiz gerekiyor. Bu tür törenlerden istenilen amacın elde edilebilmesi için sürekli bir değişim olması gerekiyor. Belki çok ileri gitmiş olacağım ancak bu tür etkinliklerde kalıcı olan, değişmeyecek tek şeyin Saygı duruşu ve İstiklal Marşı olması gerekiyor.

Mevlana ne diyor; Dün dünde kaldı bugün yeni şeyler söylemek lazım. Ben de diyorum ki her geçen yıl düzenlenecek etkinliklerde yeni şeyler sunmak lazım.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.