REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

(DÜNYA, BEŞTEN BÜYÜKTÜR) BU BEŞ DÜNYAYA YÜKTÜR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
(DÜNYA, BEŞTEN BÜYÜKTÜR) BU BEŞ DÜNYAYA YÜKTÜR!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
7 views
24 Ekim 2017 - 13:11
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

24 Ekim bütün dünyada (Birleşmiş Milletler Günü) olarak kutlanır. 28 Nisan 1919’da ilk olarak (Milletler Cemiyeti Antlaşması) imzalanmıştı. Ancak, bu cemiyet etkili olmayınca ve 2. Dünya savaşının çıkmasını engelleyemeyince 26 ülke temsilcisi insanlığın yaşadığı bu acı savaşların yıkımından kurtulmak için ortak bir bildiri yayınladılar ve Birleşmiş Milletler Yasasını hazırladılar. Birleşmiş Milletlerin amacı uluslararası güvenliği sürdürmek, ülkeler arasındaki iyi ilişkileri pekiştirmek, ekonomik, sosyal, kültürel işbirliği sağlamak ve insanlık sorunlarının çözümünde temel hak ve özgürlüklerin geliştirilmesinde birlikte çalışmalar yapmaktır. Uygarlık tarihi boyunca milletler varlığını sürdürmek için birçok yola başvurmuştur. Kimi zaman savaşmış, kimi zaman bazı haklarından vazgeçmiş, kimi zaman da diğer devletlerle anlaşmalar yapmışlardır. Ülkeler 1. Dünya savaşından sonra çıkan anlaşmazlıkları yenebilmek için çok çaba göstermişlerdir. Milletler savaşla yaşadıkları kötü günleri bir de savaş sonrası çıkan olumsuzluklarla ve tehditlerle yeniden yaşamaktaydılar. Savaş sonrası endüstri, tarım ve ulaştırma gibi gelir kaynaklarında büyük azalmalar yaşandı. Açlık ve yokluk kendini iyice hissettirmeye başladı. Örgüte üye tüm ülkelerde 24 Ekim, Birleşmiş Milletler günü olarak kutlanır. Bu günü kutlamamızın amacı BM’nin kuruluş amacını anlatmak organlarını tanıtmak ve çalışmalarını çabalarını gelecek nesillere aktarmaktır. Örgütün ana organları Genel Kurul, Güvenlik Konseyi, Ekonomik ve Sosyal Konsey, Uluslararası Adalet Divanı ve Genel Sekreterliktir. Yardımcı kuruluşları ise UNESCO, FAO, UNRA ve UNICEF ‘dir.

Ancak, bütün bunlar iyi de Birleşmiş Milletlerde VETO hakkı olan 5 ülke vardır. 196 üye ülkenin 191’inin dediğinin bir kıymeti harbiyesi yoktur. Bu ülkeler Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin’dir. Üstelik bu ülkelerden dördü (ABD, İngiltere, Fransa ve Rusya) Hıristiyan’dır. Çin’de ise hemen her dinden insanlar olmakla birlikte, Budizm ön plandadır.

Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın (Dünya beşten büyüktür) diyerek vurgulamak istediği budur. Yani, mevcut şekliyle Birleşmiş Milletler de miadını doldurmuş bir teşkilattır. Süratle kendisini yenilemesi ve 5 ülkenin politikalarının aracı olmaktan çıkması gerekir. Bu 5 ülke dışındakiler, bir araya gelerek, bütün ülkelerin eşit söz hakkına sahip olduğu yeni bir düzeni pekala kurabilirler!

Sözün özü: Dünya beşten büyüktür ve bu beş dünyanın sırtında ağır bir yüktür.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.