Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

DÜNYA ÇOCUK GÜNÜ KUTLANIRKEN, GAZZE’DE ÇOCUKLAR KATLEDİLİYOR!

20 Kasım 1959 tarihi Birleşmiş Milletler tarafından Çocuk Hakları Deklarasyonunun yayımlandığı gündür.

Çocuk ve çocuk hakları denilince zihinlerimize ilk takılan soykırımcı İsrail’in Gazze’de yaptığı bebek ve çocuk katliamıdır. Bunun yanı sıra Suriye’den, Türkiye’ye sığınan ailelerin çocuklarının durumu var tabii. Deniz yoluyla Batı ülkelerine göç etmek isteyen mültecileri taşırken batan tekneleri, vapurları çok izledik! KARAYA VURAN ÇOCUK CESETLERİ VEYA DİĞER BİR DEYİMLE KARAYA VURAN İNSANLIK!

Dünya Çocuk Hakları evrenseldir. Birleşmiş Milletler Örgütü’ne üye bütün ülkelerde aynı günde kutlanır. Üye ülkelerin radyo, gazete ve televizyonlarında bugünün önemi anlatılır. Çocukların bakım ve korunmasının gerekliliği üzerinde durulur.

Çocuklar, yarının büyükleridir. Geleceğin yöneticisi ve güvencesidirler.

İnsanlığın mutluluğu, dünyamızın güzelleşmesi, çocukların korunmasına, iyi yetişmesine bağlıdır. Barış içinde yaşamak, güzellikleri paylaşmak, eğitimle olur. Dünya Çocuk Günü, çocuklar arasında ortak duygular oluşmasını, ulusların barış içinde yaşama özlemlerinin pekişmesini amaçlar.

Bu amacın gerçekleşmesi için Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 1959 yılında daha iyi bir yaşam, mutlu bir çocukluk dönemi için Çocuk Hakları Bildirisi’ni yayınlamıştır.

Ülkemizde çocuklara sağlık hizmeti götürmek amacıyla çocuk hastaneleri açılmıştır. Çocuk yaşta suç işleyenlerin iyiye yöneltilmesi için Çocuk Islahevleri kurulmuştur. Büyük yerleşim merkezlerinde çocuk bahçeleri vardır. Çocukların yararlandığı çocuk kitaplıkları kurulmuştur. Öte yandan anasız, babasız çocukların korunması, bakımı, barındırılması için Çocuk Esirgeme Kurumu ve Yetiştirme Yurtları açılmıştır.

Dünya Çocuk Hakları günlerinde  okullarda, sınıflarda günün anlam ve önemi üzerinde durulur. Dünya Çocuk Hakları ve Türk Çocuk Hakları Bildirileri okunur. Bildirilerde belirlenen belli başlı haklar konusunda açıklamalar yapılır.

Bugünün küçükleri, yarının büyükleri olacaklar. Okuyup ailelerine. Milletlerine belki de tüm insanlığa faydalı hizmetlere imza atacaklar! Subay, doktor, avukat, öğretmen, hakim, mühendis, memur, tüccar hatta vali, paşa, milletvekili, bakan, başbakan, cumhurbaşkanı olup hizmetler verecekler.

Bir ülkenin geleceği için, çocuk çok önemlidir. Gelecekte büyüyecek olan bu çocuk, vatanına hizmet edecektir. Ailesine yardımda bulunacaktır. Belki de, bütün dünyanın yararlanacağı icatlara imza atacaktır. Bunun için, çocukların sağlıklı büyümeleri ve eğitilmeleri gerekir. Ahlaklı, dürüst, vatansever olarak yetiştirilen çocuklar, vatanları için bir teminattır.

Cumhuriyet döneminde, yüce Atatürk’ün emriyle, Türk çocuklarının en iyi şekilde yetiştirilmesine çalışıldı. Sağlığına, eğitim ve öğretimine önem verildi. Çocukların okumaları için her kademede okullar açıldı. Çocuk bakım evleri, doğum evleri, çocuk hastaneleri, çocuk yuvaları kuruldu. Yardım kurumları eliyle kimsesiz çocuklara yardım edilmekte.

Çocukların kıymetini bilen, onlara önem veren milletler, iyi bir neslin yetişmesi için çalışırlar. Okullar, çocuk tiyatroları, çocuk kütüphaneleri, çocuk parkları ve bahçeleri yaparak, çocukların en iyi biçimde yetişmelerini sağlarlar.

Gazete, dergi, kitap, çeşitli çocuk yayınları, çocukların eğitim, öğretim, kültür ve bilgi bakımından gelişmeleri için çıkarılır. Radyo ve televizyonlarda çocuklar ile ilgili programlar düzenlenir.

Atatürk, hiç bir milletin yapmadığını Türk çocukları için yaptı. 23 Nisan Milli Egemenlik Bayramı’nı çocuklara armağan etti. Atatürk, Türk çocuklarından vatansever olmalarını istedi. Vatanın bir karış toprağının bile canları pahasına da olsa kimseye vermemesini, gerektiğinde seve seve canlarını vermelerini istedi. İyi birer yönetici olarak yurdumuzun yücelmesine ve kalkınmasına yardımcı olmalarını istedi. Bu gibi günlerde çocukların iyi yetişmeleri ve korunmaları üzerinde durulur. Kimsesiz çocuklara yardımlar yapılır. Çocukların iyi birer insan olarak yetiştirilmelerine uğraşılır. Irk, dil, din farkı gözetilmeden bu yardım yapılmalıdır.

Ama bakıyor ve görüyoruz ki, Birleşmiş Milletler çocukların haklarını korumaktan çok uzak. Gazze’de yaşanan bebek ve çocuk katliamları yanında, göçmenlerin ve özellikle çocuklarının ölümlerine adeta seyirci kalmakta!

Evet, DÜNYA ÇOCUK HAKLARI DEKLARASYONUNUN yayınlandığı günden 64 yıl geçti. Gazze’de bebekler ve çocuklar katledilirken, milyonlarca çocuk yarınlarından umutsuz, eğitimsiz, aç ve susuz sokaklarda yatıp kalkarken, Birleşmiş Milletler ne yapıyor!!!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER