Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

DÜNYA ÇOCUK İŞÇİLİĞİYLE MÜCADELE GÜNÜ – 12 HAZİRAN

Bilindiği gibi Birleşmiş Milletler dünyada gittikçe artan çocuk işçiliğine karşı farkındalık yaratmak ve çocuk işçiliğine engel olmak amacıyla her yıl 12 Haziran tarihini, (Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü) olarak ilan etmiştir.  Peki, çocuk işçiliğinin önlenmesiyle ilgili olarak 2002 yılında başlatılan sözde mücadelenin bir yararı olmuş mudur, elbette ki hayır!

Dünyanın özellikle geri kalmış ülkelerinde ÇOCUK İŞÇİLİĞİ PROBLEMİ bütün canlılığıyla devam ederken, maalesef Türkiye’de de çocuk işçiliğinin azımsanmayacak boyutlarda olduğu bilinen bir gerçektir. Ülkemizde Çocuk işçi sayısının 2 milyonun üzerinde olduğu tahmin edilirken her 10 çocuktan 8’inin güvencesiz çalıştığı, (çalıştırıldığı) da bilinen gerçeklerdendir. Türkiye’nin nüfusu 86 milyonu aşmıştır. Bu rakamın 23 milyonuna yakınını çocuk nüfus oluşturmaktadır. Çocukların güvenceli bir şekilde işçi olarak çalıştırılmalarına aslında bizim pek bir itirazımız yok. Çırak, kalfa, usta ilişkisi içinde çocukların güvenceli bir şekilde çalıştırılmaları ailelerinin maddi problemleriyle ilgili bir mecburiyetten kaynaklanıyor olabilir. Hem, okuyan çocukların durumları ortada! Üniversite mezunlarının bile iş bulamadıkları ülkemizde bir baltaya sap olmak için varsın çocuklar çırak, kalfa, usta ilişkisi içinde pratikte meslek sahibi olsunlar, ona da razıyız. Ancak asıl tehlikeli olan çocukların dilenci, hırsız, arsız durumlara düşürülmelerine yol açacak kötü niyetlilerin istismarına maruz kalmalarıdır.

Türkiye’de çocukları istismara yönelik şebekeler olduğu, özellikle kimsesiz çocukları en basitinden dilenci olarak kullanmak üzere yönlendirdikleri, bunun yanında hırsızlık yapmak işlerinde kullandıkları, uyuşturucu satışlarında kurye olarak çalıştırdıkları da bilinen gerçeklerdendir. Bundan daha kötüsü kimsesiz çocukları cinsel istismar metaı olarak kullananların bile olduğu iddialar arasında!

Bu gerçeklerden yola çıkarak diyoruz ki, elbette ve öncelikle çocukların okulda olmaları gerekir. Ancak, yüksek tahsillilerin bile iş bulamadıkları bu ortamda çırak, kalfa, usta ilişkileri çerçevesinde çocukların çalıştırılmasına karşı çıkmak akılcı bir çare değildir. Burada yapılması gereken, çocuk işçi çalıştıran iş yerlerinin denetlenerek, çocuk işçilerin haklarının güvenceye alınması ve devlet eliyle güvencenin desteklenmesidir. Bu arada, çocuk işçiler için kurslar açılmalı, mesleki kurslar yanında, eğitici mahiyette kurslara ağırlık verilmelidir.

Unutmayalım, bazı meslekler var ki çırak, kalfa, usta ilişkisi olmadan devam ettirilmeleri mümkün değildir. Bunların ilk merhalesi olan çıraklık ise çocuk yaşlarda başlar! Yani, çocukların işçi olarak çalıştırılmalarına değil, güvencesiz olarak çalıştırılmalarına karşı çıkmak gerekir. Bunun böyle bilinmesi ve tatbikata geçirilmesi çalışan çocukların sorunlarının çözümü açısından en hayırlı olanıdır.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER