Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

DÜNYA HEMŞİRELER GÜNÜ VE HEMŞİRELER HAFTASI (12-18 MAYIS)

Yıl içinde 12 Mayıs günleri Dünya Hemşireler Günü olarak kutlanır. 12-18 Mayıs arası günler ise Hemşirelik Haftasıdır. Hemşirelik gerçekte kutsal bir meslektir. Bir hastaneye ya da bir sağlık kuruluşuna girdiğinizde, bir portre görürsünüz. İşaret parmağını dudaklarının üzerine koymuş, beyaz kepli bir bayan portresi. (SUS) işareti yapan bu portre hemşirelere aittir. İşin gerçeği şu ki, hastanelerde en büyük yük hemşirelere düşer. Doktor, hastanın gerekli muayenesini yaptıktan, gerekiyorsa, ameliyatını gerçekleştirdikten sonra, artık yük hemşireye devredilmiş olur. Hastaların ilaçlarını zamanında vermek, pansumanlarını, iğnelerini yapmak, hatta gerekiyorsa altını temizlemek bile hemşirelerin işidir. Bu bakımdan Hemşirelik toplumsal ihtiyaçlardan doğan, insan sevgisiyle, özveri, sabır ve hoşgörü kavramlarını içinde barındıran çok kutsal bir meslektir. Hemşireler, din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin “HERKES İÇİN SAĞLIK” ilkesini benimseyen, birey, aile ve topluma sağlık hizmeti sunmada ekibin en etkin rol oynayan üyesi olma konumundadır. Sağlık sektöründeki değişim, ulusal ve uluslararası arenadaki rekabetin artması, sağlıkta kalitenin artan önemi, hasta ve çalışan memnuniyetinin olmazsa olmaz hale gelmesi, nitelikli işgücü konusunda hemşirelik eğitiminin lisans düzeyinde verilmesi gerekliliğini ortaya çıkarmıştır.

Dünyada 1954, ülkemizde de 1964 yılından bu yana Florence Nightingale’ in doğum günü olan 12 Mayıs Hemşireler Günü olarak kutlanmakta ve her yıl farklı bir tema ile etkinlikler düzenlenmektedir.

Hemşireler Gününün ve hemşireler haftasının amacı farkındalık yaratılarak hemşirelik mesleğinin öneminin vurgulanması ve bu meslek çalışanlarının  sorunlarına çözümler üretilmesidir. Hemşirelik mesleği, toplumsal ihtiyaçlardan doğan, insan sevgisiyle, özveri, sabır ve hoşgörü kavramlarını içinde barındıran çok yönlü profesyonel bir meslektir. Modern bilgi ve donanıma sahip hemşireler; bireyin, ailenin ve toplumun mevcut ve olası sağlık sorunlarına bağlı fizyolojik ve psikososyal gereksinimlerini bütüncül ve hümanistik bir yaklaşım doğrultusunda ele almaktadır. Günümüzde hemşireler, din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin “Herkes için Sağlık” ilkesini benimseyen, birey, aile ve topluma sağlık hizmeti sunmada ekibin en etkin rol oynayan üyesi olma konumundadır. Dünyada ve ülkemizde hemşireliğin sağlık bakım sistemi içerisinde önemli rol oynadığı artık tartışmasız kabul edilen bir gerçekliktir. Bu doğrultuda hemşirelik mesleğinin; bireyin sağlığının korunmasında ve geliştirilmesinde, hasta olduğunda iyileştirilmesinde vazgeçilmez önemli bir yeri vardır ve olmaya da devam edecektir. Hemşireler, insanların yaşadıkları evden işyerlerine, okullardan hastanelere kadar sağlık hizmetinin sunulduğu tüm alanlarda, anne karnından ölüme kadar sağlıklı/hasta bireylere, ailelere ve gruplara, yedi gün 24 saat 365 gün hizmet sunmaktadırlar. Kısacası hemşireler sadece sağlık kurumlarında değil, insan yaşamına dokunduğu ve hayata değer kattığı her yerdedir. Ülkemizde modern anlamda hemşirelik mesleği, Safiye Hüseyin Elbi öncülüğünde 1900’lü yılların başından itibaren yapılmaya başlanmış olup, günümüzde bütün dünyada hemşirelik denince herkesin aklına modern hemşireliğin kurucusu Florence Nightingale gelmektedir.

Sağlık sektörünün her zaman vazgeçilmezi konumunda olan hemşireler, artan sağlık hizmeti talebi ve kısıtlı kaynakların söz konusu olduğu Koronavirüs pandemisi sürecinde, kendi ve ailelerinin sağlıklarını riske atma pahasına her türlü riski göze alarak, ölümle yaşam arasında 7 gün 24 saat 365 gün kesintisiz bir şekilde, hasta başında yaşamlara dokunarak, her zaman olduğu gibi yine sağlık ordusunun en ön saflarında yer almışlardır ve hiç şüphesizde yer almaya devam edeceklerdir. Hemşireler salgınla mücadelede, sağlık bakım hizmetinin nitelikli ve güvenli sunumunu sağlamak için mücadele etmeye devam etmektedir ve topluma ihtiyaç duyduğu bakımı kesintisiz sağlamaya çalışmaktadır. Ancak pandeminin ülkemizdeki hemşirelik mesleği ve hemşireler üzerindeki etkisi değerlendirildiğinde, mevcut sorunların daha da derinleştiği, çözülmesi elzem yeni sorunların ve mücadele alanların ortaya çıktığı görülmektedir.

Özelikle ülkemizde hemşireler; uzun çalışma saatleri ve fazla mesai, standartların çok üstünde yetersiz sayıda hemşireden kaynaklı hemşire hasta oranı gibi olumsuz çalışma koşulları; özellikle özel sektörde emeğe tam olarak karşılık gelmeyen ücret ile çalıştırılma, farklı düzeydeki eğitimden kaynaklı kariyer sorunları, sözleşmeli kadro ve unvanlar, sağlıkta şiddet; liyakate dayalı olmayan yönetici atanmaları nedeniyle hemşirelik hizmetleri yönetimindeki sorunlar; hemşirelik okullarına alan dışı atamalar, okul ve uygulama alanlarının alt yapı yetersizliği gibi eğitimindeki sorunlar; hemşire açığının olmasına karşın atanamayan/işsiz hemşireler ve hemşire açığı var gerekçesi ile hemşire görev, yetki ve sorumluluklarının diğer sağlık çalışanlarına devredilmesi; hemşirelerin ucuz sağlık insan gücü olarak görme gibi birçok çözülmesi gereken sorun ile karşı karşıyadır. Artık hemşireler sadece bir gün değil, her gün hatırlanmak istenmekte ve hemşireleri ilgilendiren sorunların çözülmesine yönelik gerekli çalışmaların ivedilikle yapılması için beklenti halindedir.

Ülkemizin her köşesinde insan hayatının kutsallığından ödün vermeksizin, ‘önce insan’ diyerek, halkla hizmeti şiar edinmiş, canları pahasına yılmadan, korkmadan, ailelerinden, günlük yaşantılarından, uykularından fedakârlık ederek, sonsuz sabır, özveri ve itina ile çalışan; mesleki, ekonomik ve sosyal sorunları bir kenara bırakıp, gerektiğinde her zamankinden daha fazla canlarını ortaya koyarak, “toplumumuzun sağlığına kavuşması için mücadeleye devam eden”, özellikle sahada amansızca mücadele ederek sağlık sisteminin her zaman vazgeçilmezi olduğunu hissettiren; “sevgi ve özverinin adı olan hemşire” meslektaşlarımın, güçlü hemşirelerin yetişmesine katkı sunan değerli akademisyen hemşirelerin ve geleceğin teminatı olan sevgili hemşirelik öğrencilerimin “12 Mayıs Dünya Hemşireler” günü en içten dileklerimizle tebrik ederken, pandemi ile amansız mücadelede hayatını kaybeden hemşirelere Allah’tan rahmet diliyoruz.

 

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER