Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

DÜNYA HUKUK GÜNÜ (10 TEMMUZ)

10 Temmuz 1967 tarihinde Cenevre’de toplanan “Hukuk Yoluyla Dünya Barışı Konferansı’nda 10 Temmuz’ların “Dünya Hukuk Günü” olarak ilan edilmesine karar verilmişti.

Böyle bir günün ihdas edilmesinin amacı adalet ve hukukun üstünlüğünün vurgulanmasıdır. Bireyden aileye, toplumdan devlete her zaman herkesin dayanağı olan adalet kavramını yüceltmeyi amaçlayan (Dünya Hukuk Günü) maalesef hak, hukuk tanımayan zihniyletler yüzünden bir türlü hedefine ulaşamamaktadır.

(HUKUK) kelimesi (HAK) kelimesinden   türetilmiştir. HAK, Yüce Rabbimizin sıfatlarındandır. Hukuktan türeme (HAKLAR) kelimesi vardır. İlk olarak 1967 yılında kutlanmaya başlanan Hukuk günü, 2024 yılında bu yıl Çarşamba gününe denk gelmektedir. Toplumu ve devleti ilgilendiren önemli bir alan olan hukuk; yasama, yürütme, yargı iş birliği ile birlikte yürütülmek istenmiştir. Dünya Hukuk Günü hukukun üstünlüğünü, demokratik, toplum için adaletli bir devlet anlayışını desteklemeyi amaç edinmiştir. Bu arada “Hiçbir şey bir devleti kendi kanunlarını ihlal etmekten daha hızlı yıkamaz” vecizesini anımsatmakta yarar vardır. Hukuk günü ile ilgili deyimlerden örnekler verelim:

*Adalet vicdanın temelidir.

*Adalete ve adil yargılamaya bir gün herkesin ihtiyacı olabilir.

*Adaletin, güçlüden değil, haklıdan yana olması şarttır.

*Müslüman ülkelerde adaleti soranlara deyin ki (HAZRET-İ ÖMER’LE BİRLİKTE ADALET ÖLDÜ.)

*Yalnız kendimiz için değil, herkes için adalet, herkes için adil yargılama, herkes için hukuk.

Ve Mustafa Kemal ATATÜRK’ÜN TINIMIYLA:

“İstiklal, istikbal, hürriyet; her şey adaletle kaimdir.”

Adalet (hukuk) elbette herkese lâzımdır. Her şeye rağmen, adalet terazisini hassas bir şekilde kullanmak basiretini gösteren hukukçularımızın varlıklarına inanarak  her türlü hukuksuzluklara karşı cesur mücadeleler sergileyen, hukukun üstünlüğünün hayata geçtiği, herkesin sadece kendisi için değil başkaları için de adalet isteyip uyguladığı bir dünyada yaşamak umuduyla tüm hukukçularımızın Dünya Hukuk Günü’nü içtenlikle kutluyoruz.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER