REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

(DÜNYA ORMANCILIK HAFTASI)

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
(DÜNYA ORMANCILIK HAFTASI)
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
10 views
17 Mart 2018 - 12:35
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

19-23 Mart tarihleri arası günler (Dünya Ormancılık Haftası) olarak benimsenmiştir. Maalesef, günümüzde ormanlarımız ve tüm doğal varlıklarımız hiç olmadığı kadar büyük tehditler altındadır. Maden çıkarmak, yol geçirmek, HES kurmak için ağaçlar kesilmekte, ormanlar tüketilmektedir. Belki de yüzyılların ürünü olan ormanlar tüketilirken, göstermelik olarak dikilen fidanlarla, sözde ağaçlara önem verilmesi adeta bir komedya gibidir. Yakın bir geçmişte, ömürleri bin yıl olan zeytin ağaçlarının kesildiğine şehit olmuştuk da yüreklerimiz yanmıştı. Maalesef, zeytin ağaçlarının kesilmesine müsaade edenler, ZEYTİN DALI harekâtını başlatanlardır. Bu ne büyük bir tezattır!

Kişisel çıkarlarımız uğruna ev yapmak, fabrika inşa etmek, yol yapmak, tarla açmak, maden çıkarmak, kimi zaman sadece yok etmek için acımasızca ormanları kesiyor, yakıyor, işgal ediyoruz. Oysa ormanlar sadece insanlara ait değildir. Aynı zamanda hayvanların ve bitkilerin de yuvalarıdır. Aynı zamanda sağladığı oksijenle de, insanoğlunun hayat kaynağıdır. Tüm bunların yanında, toprağı; yani “yaşam”ı, en büyük tehdit olan erozyondan koruyan, su varlığımızı zenginleştiren yeşil bir örtüdür. Ormanların faydaları saymakla bitmez. Sellerin ve taşkınların oluşmasını önler, yer altı sularının birikmesine yardım eder, iklim üzerinde olumlu etkiler yapar, havayı temizler, gürültüyü azaltır. Yapacak ve yakacak hammadde kaynağıdır. Ekolojik olarak çok hassas bir konumda bulunan ormanlarımız iklim ve toprak yapısındaki çeşitlilikten kaynaklanan ender bir biyolojik zenginliktir.

İnsan eliyle yapılan ağaçlandırmalar, asla doğal ormanların yerini tutamaz. Doğal ormanlarda yüzlerce tür ağaç, bitki, hayvan bir arada uyum içinde yaşayan bir ekosistemi oluşturur. Bu açıdan, insan eliyle oluşturulan hiçbir ağaçlandırma, asla doğal olanın yerini tutamaz. Bu bilgiler ışığında ülkemizde son yıllarda sivil toplum kuruluşlarının öncülüğünde başta ormanlarımız olmak üzere doğal varlıkların korunmasına ilişkin bilinç ve duyarlılığın artması son derece ümit vericidir.

Yazımızı Peygamber Efendimiz Hazret-i MUHAMMED’İN (O’na, al ve ashabına salat ve selam olsun) ağaçlarla ilgili sadece iki hadis-i şerifin meali alilerini sunarak noktalayalım:

*“Kıyamet kopuyor olsa ve birinizin elinde bir fide bulunsa, kıyamet kopmadan onu dikebilirse bunu hemen yapsın!” 

*“Bir Müslüman herhangi bir ağaç veya bitki dikerse, ondan yenilen şey kendisi için sadakadır, ondan çalınan şey kendisi için sadakadır, yabânî hayvanların yediği şeyler sadakadır, kuşların yedikleri sadakadır, bir kişinin ondan alıp eksilttiği şey de kendisi için sadakadır.” 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.