Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ayhan MERGEN
Ayhan MERGEN

DÜNYA SU GÜNÜ MÜ DEDİNİZ?

Bütün dünyada su ve gıda israfları konusunda bilimsel araştırmalar ve toplantılar düzenler, açıklamalar ve önlemler alırken, biz her konuda olduğu gibi bu konuda da her zamanki duyarsızlığımızı sergiliyoruz.

22 Mart Dünya Su Günü nedeniyle ne Üniversitemiz Ziraat Fakültesinden ne de diğer kurumlarımızdan bir ses seda çıkmazken, su israfı konusundaki duyarsızlığımız içler acısı halimizin en açık göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

Dilerseniz bir kaç örnekle ilimizdeki su israfını anlatalım.. Bunların başında vahşi sulama geliyor.. Bütün dünyada artık damlama sulama sistemine geçilirken, biz de henüz bu yöntemle sulanan arazi neredeyse bir avuç kadar yer.

İsrafa ikinci bir örnek; Pervari ilçemiz yakınlarındaki gölün durumu.. İlçe merkezine on km. uzaklıktaki Göl Köyün hemen yakınında bulan bu doğal köy, bakımsızlıktan kurumaya başladı.. Yakınındaki dağdan gelen bir akarsudan beslenen bu gölün dolması nedeniyle etrafında bulunan tarlalar yılın büyük kesimin de sular altında kalıyor.

Yani iki yönlü bir zarar söz konusu.. Hem göl toprak doldu ve kurumaya yüz tuttu hem de çevredeki tarlalarda tarımsal üretim durdu.. Oysa bu göl temizlense çevredeki tarlalar sulanabilir hale gelecek ve birçok ördek ile kuş türü eskiden olduğu gibi burada yaşamını sürdürecek.

İsrafa üçüncü bir örnek; İl merkezinde yer altından akıp giden 6 su kanalı.. Yakın zamana kadar yararlanılan bu su kaynaklarının son yıllarda bakımları yapılmaz oldu ve kaderlerine terk edildiler.. Her biri kendine kanalın dışında bir yol bulmuş akıyor.

Her gün binlerce ton suyun boşa akmasının ötesinde evlerin altını oyduğunu ve Siirt’in birinci derece deprem bölgesinde yer aldığını göz önünde bulunduran yok.. Bu durumu her zaman yetkililerin dikkatine de sunuyorum.

İşte su gününde su israfına üç örnek.. Öyleyse neredesiniz ilgili kurumlar diye de ekleyelim.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER