REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

DÜNYA SÜT GÜNÜ VE SÜTÜ BOZUKLAR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
DÜNYA SÜT GÜNÜ VE SÜTÜ BOZUKLAR!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
11 views
21 Mayıs 2018 - 14:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

21 Mayıs günleri (DÜNYA SÜT GÜNÜ) olarak kutlanır. Kutlamanın amacı, insanlar için süt tüketiminin önemine vurgu yapmak, sütün sağlığa yararları konusunda halkı bilinçlendirmektir. Özellikle çocuklar için süt tüketiminin ne kadar yararlı ve gerekli olduğu insanlık tarihiyle birlikte bilinen bir gerçektir. İnsanoğlu, doğumundan itibaren ilk iki yıl sadece annesinin sütüyle beslenir. Kur’an-ı Kerim’de mealen: “Anneler çocuklarını iki sene emzirirler” buyrulmuştur. Hemen belirtelim, Anne sütünün önemine vurgu yapan hadis-i şerifler de vardır. Tabii bu yazdıklarımız ANNE SÜTÜ ile ilgilidir.

Dünya Süt Gününde asıl vurgulanmak istenen hayvanlara (koyun, keçi, inek, deve vesaire) ait sütlerin yetişkin insanlar tarafından tüketilmesi gereğidir. Çünkü süt tüketiminin insan sağlığı açısından çok önemli yeri vardır. Kısaca özetlersek süt tüketimi:

*Göbek yağlarını yakmakta,

*Kemikleri güçlendirmekte,

*Cildin yıpranmasını ve yaşlanmasını önlemekte,

*Beyin fonksiyonlarını güçlendirmekte,

*Kalp damar sağlığı açısından büyük önem arzetmekte,

*Kolesterolü düşürmekte,

*Kronik bronşit ve bağırsak kanserini önlenmesine yardımcı olmakta,

*Osteoporozdan korumakta.

Evet, süt tüketimi insanlar açısından öylesine önemli…

Bütün bunlar güzel de sütün bir de BOZUK OLMA HALİ VARDIR. Edepsiz, terbiyesiz, hırsız, namusuz, arsız, üçkâğıtçı, dalavereci, yalancı, iftiracı, riyakâr, münafık, menfaatperest ve benzeri karaktersiz kimselere kinaye olarak (SÜTÜ BOZUK) deriz. Bu arada sütle ilgili birçok deyimlerimiz olduğunu anımsatmakta da yarar vardır. Örnek olarak (Sütü bozuk olanın, mayası tutmaz) deriz. İyi insanlar için de (Anasının ak sütü gibi temiz) benzetmesi yaparız. (Haram süt içmiş) deyiminin zıddı olarak (helal süt içmiş) deyimini kullanırız.

Görüldüğü gibi, sütün insanların hayatında çok önemli bir yeri vardır. Bu açıdan SÜT TÜKETİMİNE önem vermek gerekir. Parası olan günde en az 2 su bardağı süt içsin. Yüce Rabbim bizi yalancı, hırsız, arsız, madrabaz, hokkabaz ve söz verince yerine getirmeyen namusuz (SÜTÜ BOZUKLAR)  sınıfına yazmasın. Âmin!

ANEKDOT

İşi süt satmak olan biri, hayvan sahiplerinden günde 50 litre süt alır, piyasaya 100 litre süt satarmış!

Bu nasıl olur demeyin. Gayet basit, 50 litre süte 50 litre süt kattınız mı, hesap ortaya çıkar. İşte SÜTÜ BOZUKLARA bir örnek!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.