REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

DÜNYADA 1,5 MİLYAR, TÜRKİYE’DE 60 MİLYON  YOKSUL VAR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
DÜNYADA 1,5 MİLYAR, TÜRKİYE’DE 60 MİLYON  YOKSUL VAR!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
15 views
16 Ekim 2017 - 12:14
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Birleşmiş Milletler teşkilatı tarafından 17 Ekim günü “Fakirliğin Yok Edilmesi İçin Uluslararası Gün” olarak benimsenmiş ve 1993 yılından itibaren  uygulanmaktadır. Türkiye de bunu benimseyerek adını (Dünya Yoksullukla Mücadele Günü) olarak değiştirmiştir. İki isim arasında mana itibarıyla bir fark yoktur.

Yapılan istatistiklere göre, dünyada 1.5 milyar insan yoksulluk sınırında bir yaşam sürdürmektedir. İşin acı tarafı, yoksul sayısı düşeceğine giderek artmaktadır. Bu rakamın, son 18 yılın en yüksek rakamı olduğu belirtiliyor. Çoğunluğu gelişmekte olan ülkelerdeki yaklaşık 200 milyon insan da her yıl doğal felaketlerden etkilenmekte. 2013’ten beri yaşanan çatışmalar ya da gördükleri zulüm yüzünden 50 milyon insan yurtlarından göç etmek zorunda bırakıldılar. Bunun da son 18 yılın en yüksek rakamı olduğu belirtilmektedir. Halkın tercihinin desteklenmesi ve insani gelişmede elde edilen başarıların korunması gereğine işaret edilen raporda, finansal, doğa kaynaklı ya da benzer şokların üstesinden gelme kapasitesinin de güçlendirilmesi gerektiği vurgulanmakta. Konuyla ilgili Birleşmiş Milletler raporunda şu ifadeler yer almakta:

“1.5 milyar insan, sağlık, eğitim ve hayat standardı alanlarında yoksulluk yaşıyor. 800 milyona yakın insan, kötüleşme başladığında yoksulluğa düşme endişesi taşıyor. Şok ve kötüleşmelerin büyük bölümü doğru politikalar ve sosyal uyuma yönelik güçlü taahhütlerle yenilgiye uğratılabilir. Erken uyarı mekanizmaları kırılganlığı azaltır, direnç inşa eder.”

Bu arada, yoksulların genelde Müslüman ülkelerde olmaları da dikkatleri çekici bir başka gerçek. Afganistan, Pakistan, Endonezya, Suriye, Irak gibi Müslüman ülkelerde yoksul sayısı oldukça yüksek. Birleşmiş Milletlerin hedefinde 2030 yılına kadar aşırı yoksul hiç kimsenin kalmaması. Uluslararası toplum böylece, daha önce Milenyum Hedefleri’nde yer alan açlığın yarıya düşürülmesi hedefinin önüne geçmiş olacak. Birleşmiş Milletler, aşırı yoksulluğu günde 1 dolar 25 cent’ten az bir para ile geçinmek olarak tanımlamakta.

Yoksulluğun asgari düzeye çekilmesi için işsizliğin önlenmesi, özellikle kadınların üretime katkılarının arttırılması için çalışmalar yapılması önerilmekte.

Dünyadaki yoksul sayısının bu derece yüksek olmasının temel sebebi ise zenginler ve fakirler arasındaki uçurumun giderek derinleşmesidir. İngiliz kuruluşu Oxfam’ın raporuna göre dünyanın en zengin yüzde 1’lik kesiminin serveti, geri kalan yüzde 99’luk kesimin servetinin toplamına eşit. Dünyanın en zengin 62 milyarderinin serveti de dünya nüfusunun en yoksul yüzde 50’lik kesiminin servetine denk gelmektedir.

Dünya, ekonomi politikaları açısından büyüyor ama zenginlikler, nüfusun çok az bir kısmının elini geçmekte. Sözde, Türkiye ekonomisi de giderek güçleniyor. Ancak, üç-beş kişi milyarder olurken, fakir ve yoksulların sayıları azalacağına artmaktadır. Siyasi partilerin vaatlerine bakıyoruz. Hepsi de ekonomiyi düzelteceklerini, işsizliği ve yoksulluğu yeneceklerini söylüyorlar. Ama değişen bir şey yok. Aksine açlıktan ölen bebelerin, çocukların sayılarında artış var.

Evet, dünyada 1,5 milyon yoksul insan var ve maalesef bunların 60 milyonu Türkiye’de yaşamakta!

Merhum Başbakanlardan Bülent Ecevit’in hayal ettiği gibi (Ne ezilen, ne ezen, insanca, hakça bir düzen) dileklerimizle…

ANEKDOT

Lise yıllarında arkadaş olan iki kişi yıllar sonra karşılaşmışlar. Birinin üzerinde marka elbiseler, kolunda çok pahalı olduğu anlaşılan bir saat, gözlük, kravat, fötr şapka. Yediği vitaminli yemeklerden yanakları al-al! Mercedes arabasının önünde! Diğeri pejmürde kılıklı, açlıktan nefesinin koktuğu belli, sıska mı sıska!

Süper zengin olduğu anlaşılan şahıs, pejmürde kılıklı arkadaşına adeta dalga geçercesine:

-Hayrola dostum, bu ne hal! Seni gören, Türkiye açlıktan kırılıyor zanneder!

Arkadaşı da cevabı yapıştırmış:

-Merak etme, Seni görünce de, bu işin sebebini fark eder!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.