REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

DÜNYANIN GÜNDEMİ

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
DÜNYANIN GÜNDEMİ
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
14 views
09 Aralık 2017 - 13:44
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Dünya gündeminde ABD Başkanı Donald Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdığı açıklaması yer alıyor ve bu açıklamaya yönelik yaygın tepkilere rağmen Trump, BM’nin bu konudaki kararına aykırılık teşkil eden hukuksuzluğunu sürdürüyor. İslam ülkeleri yanı sıra Rusya, Almanya, Fransa ve birçok Avrupa ülkesi daha Trump’ın tek yanlı kararını tanımadıklarını ifade ediyorlar. Tüm bu yoğun tepkilere rağmen Trump’ın kararından vazgeçmediği ve ortalığı yatıştırmak için “İsrail’deki ABD büyük elçiliğini hemen değil, iki yıl sonra Tel Aviv’den Kudüs’e taşıyacaklarını” ifade ettiği, bir kısım medyada yapılan seslendirmelerde gözlemlendi.

Trump’ın hukukla bağdaşmayan bu tasarrufuna en sert tepkiyi ülkemiz Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan ve Türkiye halkı gösterdi. Dün, yurdumuzun her yerindeki Camilerde verilen hutbelerde Kudüs vardı ve ilimizde de Çarşı Camiinde kılınan Cuma namazından sonra sivil toplum örgütlerince cami önünde Siirt Birlik Platformu ve 56 sivil toplum örgütü adına yapılan konuşmalarda ABD ve İsrail protesto edilerek, özellikle Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıdıklarını açıklayan başkan Trump’ı tel’in ederek fotoğrafını yaktılar.

Yıllardan beri aynı ülkenin senaryoları sonucu kan deryasına dönüşen Ortadoğu’da gerginlik tırmanışa geçti ve bu coğrafyanın şimdi daha çok kana bulanacağı endişesi var. Dünya ülkelerinin, Trump’ın tek tarafı kararını tanımadıklarını açıklaması, kendisine geri adım attıracak mı bilinmiyor ama, geri adım atmadığı taktirde bölgenin cehenneme dönüşeceğine muhakkak gözüyle bakılıyor. Üzülerek belirtmek gerekir ki, 1,5 milyar nüfusa sahip İslam ülkeleri arasında günümüze dek olması gereken bir birliktelik oluşmadığı gibi bazıları, ABD ile birlikte hareket etmektedirler. Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan Suudi Arabistan’ın çok büyük orandaki paralarının ABD bankalarında yatıyor olması, bu görüşün açık delilidir. ABD başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrai’in başkenti  olarak tanıdıklarını açıklamasından sonra, Müslüman ülkeler topyekun olarak hukuksuz karar için tepki göstererek bu ülke ile olan münasebetlerine son vermenin kararlılığında birleşebilecekler mi? Muhakkak olan şu ki, böyle bir kararlılık içine girilmedikçe, gösterilen tepki ve yapılan kınamalar arzulanan sonucu vermeyecektir. Bu düşenceler içinde değeri hemşerilerim gibi ABD’yi, İsrail’i ve coğrafyamızı cehenneme çevirecek bir kararı açıklayan başkan Trump’ı tel’in ediyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.