REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

DÜŞÜNDÜREN İDDİA

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
DÜŞÜNDÜREN İDDİA
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
4 views
25 Eylül 2018 - 14:22
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Cumhurbaşkanımız Sayın Erdoğan’ın BM Genel Kurulunun 73. dönem toplantısına katılmak için ABD’de bulunduğu şu sıralarda ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun dile getirdiği ve medyada yer alan bir iddiasının, kamuoyumuzu düşündürdüğü ve değişik değerlendirmelere yol açtığını gözlemliyorum.

Pompeo’nun ülkemizde tutuklu bulunan ve ev hapsine tabi tutulan rahip Brunson için; “Brunson bu ay serbest kalabilir, hatta derhal serbest kalmalıdır..” diye ahkam kestiğini okurken, ülkemizi sinsice ele geçirme küstahlığına kalkışan bir haninin ülkemize gönderilmesi için yapılan taleplere ABD’li yetkililerin; “Buna yargı karar verir..” diye yanıt verdiklerini anımsadım ve birçok vatandaşımız gibi; “Sizde yargı karar verdiği gibi bizde de yargı karar verir..” düşüncem, bir kere daha tazelenmiş oldu.

ABD Dışişleri Bakanının rahip Brunson için; “Bu ay serbest kalabilir, hatta derhal serbest kalmalıdır..” şeklinde medyaya yansıyan sözleri, kabul edilemez söylemlerdir ve ülkemiz yargısına saygısızlıktır. Bu ülkenin bir vatandaşı olarak Pompeo’nun düşündüren iddiası nedeniyle ülkemizi sinsi faaliyetlerle ele geçirmeye çalışan ve defalarca yargılanmak üzere ülkemize gönderilmesi istenen Fethullah Gülen; bu ay içinde, hatta derhal Türkiye’ye gönderilmelidir diye seslenme hakkına sahip olduğumu düşünmeden edemedim.

Son zamanlarda iki ülke arasında bozulan ilişkilerin düzeltilmesi için gösterildiği belirtilen gayretler nasıl bir sonuç verecek bilmiyorum ama, söz konusu gayretler samimi olmaktan uzak olduğu sürece, olumlu bir sonuç vermeyeceğinin söylemenin yanlış olmayacağı kanısındayım.

Yazımı karalarken, Erdoğan ve Trump arasında ayak üstü de olsa bir görüşme gerçekleşmemişti ve AKP Sözcüsü Ömer Çelik’in bu konudaki soruyu yanıtlarken; “Herhangi bir randevu talebimiz olmamıştır…” demesi, iki liderin görüşme ihtimalini zayıf kılmaktadır ama, yazım okunduğunda sürpriz bir görüşme haberleri ile karşı karşıya da kalınabilir sanırım. “Yurtta sulh, cihanda sulh” ilkesi doğrultusunda, dostluklar konusunda çok dikkatli olmada yarar olduğunun da altını çizmek isterim.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.