REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

E DEVLET’LE SOY AĞACI SORGULAMA

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
E DEVLET’LE SOY AĞACI SORGULAMA
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
88 views
12 Şubat 2018 - 13:11
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bilgisayar ve internet gerçekten büyük bir nimet. Ne ararsan bulman mümkün. GOOGLE’YE giriyorsun, soruyu soruyor, çok şıklı cevaplar alıyorsun. Bir de devlet kurumları tarafından yüklenmiş bilgiler var. Bu bilgilere (E DEVLET) şifresiyle ulaşmak mümkün. Şifreyi almak için bulunduğunuz ilin PTT merkez şubesine gitmeniz, nüfus cüzdanınızı vererek (E DEVLET) şifremi almak istiyorum) demeniz yeterli. Ben aldığımda şifre parası 1 TL idi. Yani, gayet cüz’i bir para. Şifreyi aldıktan sonra, isterseniz, şifrenizi bilgisayarla kendiniz değiştirebiliyorsunuz. Her vatandaşın bir (E DEVLET) şifresi vardır. Bu şifreyi kullanarak bilgisayarınızla E devlet üzerinden mahkeme kararlarından tapularınıza, vergi ödemelerinizden yeni açılan hizmette olduğu gibi soy ağacınıza kadar birçok bilgiye ulaşabilirsiniz. Trafik cezası sorgulama hizmeti de bunlardan biri. E devlet üzerinden sorgulama yapabileceğiniz hizmetler şöyle sıralanıyor;

Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama,  Adli Sicil Kaydı Sorgulama ve Belge Doğrulama, Gelir Testi Sonucu Sorgulama, Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama, Şehit Yakınları, Gazi ve Gazi Yakınları İstihdam Başvuru Sorgulama, BİMER Yeni Başvuru, BİMER Başvuru Sonucu Sorgulama, Mobil/Sabit/İnternet/Kablo TV/Uydu İşletmecilerinden Borç ve Alacak Sorgulama, Baz İstasyonları Ölçüm Bilgileri, IMEI – Cep Telefonu Numarası Eşleştirme, IMEI Kaydet, IMEI Sorgulama, Numara Taşıma Sorgulama, Poliçe Sorgulama (DASK) , Araç Sorgulama, Sürücü Belgesi Ceza Puanı Sorgulama, MEB Sınav Sonuç Sorgulama, MEB Sınav Yeri Sorgulama, Askerlik Durum Belgesi Sorgulama, ASAL Bedelli Askerlik Başvurusu, Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) Hesap Bilgileri Sorgulama,  Hızlı Geçiş Sistemi (HGS) İhlali Geçiş Bilgileri Sorgulama, SGK üzerinden 4A Emekli Aylığı Kesintileri, 4A Emekli Aylık Bilgisi, 4A Emekli Ödeme Bilgileri, 4B Borç Durumu, 4B Emekli Aylığı Kesintileri, 4B Aylık Bilgisi, emekli olunca ne kadar emekli maaşı alacağınızı sorgulama, 4B Tescil Kaydı, 4C Emekli Aylığı Kesintileri, 4C Bir Aylık Maaş Tercihi, 4C Tescil Kaydı sorgulama.

Bu arada, yeni sisteme kaydedilen Soy ağacı öğrenme sistemi büyük ilgi görmüştü. Sistem aşırı yük sebebiyle çökünce  sistem geçici olarak devre dışı bırakıldı. E Devlet uygulamasında nüfus kısmında yer alan soy ağacı öğrenme sistemi hala hizmet veremiyor. Yoğunluk ve ilgi devam ederken Alt-Üst Soy Sorgulama Uygulaması hakkında önemli açıklama İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden geldi. (E devlet üzerinden yapılan alt üst soy ağacı sorgulama sistemi  yoğunluk sebebiyle devre dışı kalmış bulunuyor,) denildi.

Bu sistem sayesinde soyunuzu 10 baba öncesine kadar sorgulayabiliyorsunuz. Diğer bir ifadeyle dedenizin, dedesinin, dedesinin, dedesinin dahi adını öğrenebiliyorsunuz.

Yetkililer “Vatandaşlar biraz sabretsin. Anne ve babalarıyla daha fazla konuşup onlara sorsunlar. Biz hizmetimizin arkasındayız. Ne zaman açılacağı ile ilgili net tarih vermek çok zor. Kısa zamanda açılacak” demekteler. Sistemin yeniden hizmete açılması durumunda yine kilitlenmemesi için  taleplerinin sıraya konulacağı da söyleniyor.

Hani bizde (YEDDİ CEDDİNE) şeklinde söylenen bir tabir vardır. İşte bu soy ağacı sistemi özetle yeddi ceddimizi ortaya çıkaracak.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.