REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

EBEDİYETE İNTİKALİNİN YILDÖNÜMÜNDE KAZIM KARABEKİR PAŞAYLA  İLGİLİ İSTİKLÂL MAHKEMESİ ANEKDOTU

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EBEDİYETE İNTİKALİNİN YILDÖNÜMÜNDE KAZIM KARABEKİR PAŞAYLA  İLGİLİ İSTİKLÂL MAHKEMESİ ANEKDOTU
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
39 views
25 Ocak 2018 - 12:51
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İstiklâl Savaşı Kahramanlarından Kâzım Karabekir Paşa 1948 yılının 26 Ocak günü ebediyete intikal etmişti. Samsun’a çıkan Mustafa Kemal Paşa, Erzurum’a geçtiğinde Doğu Cephesi Komutanı olarak kendisine Padişahtan emir gelmiş ve Mustafa Kemal Paşa’yı tutuklaması istenmişti. Ancak O Padişahın bu emrini yerine getirmek şöyle dursun Erzurum’a geldiğinde Mustafa Kemal’i büyük bir ihtiramla karşılayarak “Ben ve askerlerim emrinizdeyiz Paşam” demişti.

Doğu Cephesi Komutanı Kâzım Karabekir milli mücadele boyunca Edirne Milletvekili ve Doğu Cephesi Komutanı olarak görev yaptı. İsmet (İnönü) Paşa, Fevzi (Çakmak) Paşa gibi Mustafa Kemal’in en yakınındaki isimlerdendi.

Kurtuluş Savaşları sonrası Türkiye Cumhuriyeti kurulmuş Kazım Karabekir Paşa da 9 Kasım 1924’te CHP’den istifa ederek 17 Kasım’da TPCF (Terakkiperver Cumhuriyet Fırkası) kurucuları arasında yer almış ve bu partinin Genel Başkanlığını yapmıştı. Kazım Karabekir Paşa 1925 yılında başlayan Şeyh Sait İsyanı ile ilişkilendirilmiş ve bu isyanda Genel Başkanı olduğu TPCF’nin de rol aldığı iddia edilmişti. İsmet İnönü başkanlığındaki hükümet tarafından bu olay bahane edilerek 5 Haziran 1925’de Bakanlar Kurulu kararı ile tüm muhalif gazeteler ve partilerle birlikte TPCF de temelli kapatılmıştı. Daha sonra, Kâzım Karabekir, Haziran 1926’da Mustafa Kemal’e düzenlenen İzmir suikastı girişimi ile ilgili olarak tutuklanmış, İstiklal Mahkemesi’nde idam ile yargılanıp, beraat etmişti.

Kâzım Karabekir Paşa, askerlik yaşamı boyunca büyük başarılar kazanmış ve bu başarıları sonucu Türkiye’nin bugünkü Kuzeydoğu sınırlarını çizen bir Komutan olarak adını tarihe altın harflerle yazdırmıştır. Bulgarca, Fransizca, Almanca ve Rusça bilen ve 1. Dünya Savaşı sonunda Mustafa Kemal Paşa’nın yayında yer alarak Onunla birlikte efsanevi üne sahip olan komutanlardan biri, şüphesiz Kâzım Karabekir Paşa’dır.

Kazım Karabekir Paşayla ilgili olarak anlatılan bir anekdot vardır. Anekdot, Kazım Karabekir Paşa’nın İstiklâl Mahkemesine sevkiyle ilgilidir. Gerçi, anekdotu bir yerde okumadım. Tamamıyla kulaktan dolma! Bir sohbet Meclisinde şöyle anlatıldı.

İstiklâl Mahkemesine sevkedilenler genelde idama mahkûm edilirlerdi. Kâzım Karabekir Paşa’nın da sevkedildiği İstiklâl Mahkemesinde idam cezasına çarptırılabileceği ihtimali üzerine, komutanlarını canlarından çok seven birçok subay, sivil elbiselerle ve silâhlı olarak mahkemeyi izlemeye gitmişlerdi. Kazım Karabekir Paşa mahkeme salonuna girdiğinde, subaylardan biri “DİKKAT” komutu çekmiş, bunun üzerine, mahkeme salonundaki sivil giyimli bütün subaylar esas duruşa geçmişler. Tabii, bu durum mahkeme heyetini büyük ölçüde etkilemiş.

Sıra Kazım Karabekir’in ifadesinin alınmasına gelmiş. Hâkim, usulen sormuş:

-Adın, soyadın?

Kazım Karabekir sinirlenerek:

-Behey utanmaz, benim adım tarihte yazılı. Sen benim adımı bilmiyor musun? diye cevap vermiş!

Yine öyle anlatılır ki, İstiklâl Mahkemesi üyeleri, salonu dolduran sivil subayların da etkisiyle, Kazım Karabekir Paşa için kendi evinde göz hapsinde tutulması şartıyla  BERAAT KARARI vermişler.

Tabii, İstiklâl Savaşı Kahramanı Kazım Karabekir’le, 15 Temmuz darbe girişiminde askerleri tarafından derdest edilen paşaları aynı kefeye koyacak değiliz. Netice itibarıyla KOMUTAN VAR, KOMUTANCIK VAR!

Bundan 70 yıl önce ebediyete intikal eder İstiklâl Savaşlarının Doğu Cephesi Komutanı Kazım Karabekir Paşa’yı rahmetle ve minnetle anıyoruz.

ŞOFÖR MAHALLİNE KİM BİNECEK?

Öyle anlatılır ki, geçmiş yıllarda Şehrimizde Battaniyeciler bir kooperatif kurmuşlar ve kooperatif sayesinde bir SKODA kamyon almışlar.

O zamanlar, Şehrimizde su olmadığı için, haftanın belli günlerinde Battaniyeciler KEŞ (TİFTİK) yıkama işi için KEZER veya BAŞUR Çaylarına giderlermiş. SKOTA kamyonun şoför mahalline, şoförle birlikte sadece 3 kişi binebiliyormuş. Bu yüzden, tiftik yıkama işi için Kezer veya Başur’a gitmek hep sorun olurmuş. Çünkü, kooperatifin bütün ortakları “ŞOFÖR MAHALLİNE BİZ BİNECEĞİZ” derlermiş.

Yine iddialar odur ki, Battaniyeciler Kooperatifinin kapanmasının önemli etkenlerinden biri, bu şoför mahalline binmek sorunundan kaynaklanıyormuş. Nitekim, daha sonra kurulan “SİİRT GÜÇ BİRLİĞİ”NİN kurucuları “Hiç birimiz, şoför mahalline binmeğe talip değiliz” derlerken, geçmişte yaşanan bu duruma vurgu yapmışlar. Yani, şoför mahallinde oturmak sorunu yüzünden bile ortaklıkların bozulduğu Şehrimizde bir bakıma, şirketleşmenin zorluklarına dikkatleri çekmişler.

TAŞLAMALAR

ERDOĞAN, TRUMP İLE

TELEONDA KONUŞTU

NEYSE Kİ GÖRÜŞMEDE

BEYZBOL SOPASI YOKTU

 

ERDOĞAN’IN TRUMPA,

TRUP’UN ERDOĞAN’A

SÖYLEDİĞİ HER NEYSE

BELLİ OLMADI AMA

 

BEŞTEPE SARAYINDAN

YAPILAN AÇIKLAMA

BEYAZ SARAY’A TEZAT

GİBİYDİ İNAN BANA

 

İŞLERİNE GELENİ

AÇIKLADI TARAFLAR

AMA KAYIT ALTINDA

GERÇEK AÇIKLAMALAR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.