REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

EDEPSİZ, EDİPLER!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EDEPSİZ, EDİPLER!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
6 views
28 Haziran 2018 - 13:37
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Yazı yazan ve yazısal eserler veren kimselere genelde (EDİP) denilir. Bu açıklamaya göre, Gazetede yorum yapan kişilere de EDİP denilmesi yanlış olmasa gerek. Biz de az-çok yazı yazdığımıza ve mürekkep yaladığımıza göre EDİPLER sınıfına dahil sayılırız.

Tabii, EDİP kelimesinin bir başka anlamı da vardır. Edep sahibi, terbiyeli, görgülü, efendi, saygılı, hürmetkâr insanlara da EDİP  denildiği bir gerçektir.

Ama biz yine de yazar-çizer takımı arasında  EDEPSİZ EDİPLER olduğu gerçeğini de dikkate almalıyız. Bu gibiler, gerçekte çok iyi bir metin yazarı olabilirler. İfade tarzları kuvvetlidir. Ama sapıkça fikirleri, düşünceleri, ifadeleri vardır. Utanmadan, sıkılmadan mukaddesata dahi dil uzatabilirler.

Size edepsiz ediplerden tarihi bir örnek vereyim. İslam dini gelmeden önce adı EBULHAKEM olan kişi, İslam dinine karşı tavırlarından dolayı EBUCEHİL adıyla anılmış ve tarih onu öyle tescil etmiştir.

Gerçek adı Amr bin Hişam olan ve İslamiyeten önce BİLGE kişiliği sebebiyle (EBUL HAKEM = HİKMET BABASI)  olarak bilinen kişi, edebi kişiliğini İslam dini karşıtlığı konusunda kullanmağa başlayınca (EBUCEHİL = CEHALETİN BABASI) unvanıyla anılmağa başlandı. Günümüzde de maalesef EBUCEHİL misali EDEPSİZ EDİPLER vardır.

Şimdi gelelim asıl konumuza. Televizyoncu Hulki Cevizoğlu’nun adını mutlaka duymuşsunuzdur. Bu zat-ı muhterem de Türkiye’nin saygın ediplerinden biri olarak kabul edilir. Ancak 24 Haziran seçimleriyle ilgili öyle skandal bir değerlendirme yaptı ki, söyledikleri bir sürç-ü lisan değilse sözün tam anlamıyla EDEPSİZ EDİP tanımını hakketmiştir. “Atatürk kalkıp; gelse CHP’nin bugünkü oyundan fazla oy alamaz” diyen Hulki Cevizoğlu, daha da ileri gederek “Hz. Muhammed bugün dirilip gelse parti kursa Erdoğan’dan daha yüksek oy alamaz” derken, gerçekten de edep dışı bir yorum yapmış ve edepsiz edipler sınıfına dahil olduğunu kanıtlamıştır.

Daha sonra yaptığı gafı kendisi de idrak eden Hulki Cevizoğlu “Bu Hz. Muhammed’in, Erdoğan’dan daha geride olması veya Atatürk’ün CHP’lilerden daha geride olmasından dolayı değil. Neden? Toplumsal yapıdan… Toplumsal yapı bu şekilde örülmüştür” dediyse de, yaptığı bu gaf hayatının sonuna kadar bir KARA LEKE olarak alnına yapışıp kalacaktır.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.