REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

EGEMENLİK

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EGEMENLİK
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
7 views
27 Ekim 2017 - 14:07
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Demokrasi ile taçlandırılan Cumhuriyet yönetimi, Pazar günü 94. yılına ulaşacak ve gençliğe emanet edilen anlamlı Bayram yurdumuzun her yerinde coşkuyla kutlanacak. İstiklal Savaşımızın liderliğini yürüten Mustafa Kemal, savaşın büyük bir zaferle kazanılmasından sonra 29 Ekim 1923’te TBMM çatısı altında Cumhuriyeti ilan etti.

Önderimizin “Hakimiyet Bilâ Kayd-u Şart Milletindir” sözü, aynı anlama gelen “Egemenlik Kayıtsız, Şartsız Milletindir” sözleriyle ifade edilmektedir ve bu söylem taşıdığı anlam bakımından çok önemlidir. Zira egemenlik; halkın devlet üzerinde sahip olduğu hak ve yetkileri içerir. Yani Atatürk bu söylemi ile halkın devlet üzerinde hak ve yetkilere sahip olduğunu vurgulamıştır. Anlaşılacağı gibi Cumhuriyet, egemenliğin millete ait olduğunu kabul eden bir yönetim şeklidir. Söz konusu yönetimin en önemli özelliği, seçim esasına dayanıyor olmasıdır.

Tüm vatandaşları yasalar önünde eşit kılmayı, aralarında ayrıcalık tanımamayı, yönetime eşit olarak katılmalarını sağlamayı, insan hak ve hürriyetlerine saygı göstermeyi ve egemenliğin bir şahsın, zümrenin veya sınıfın tekelinde kalmamasını hedefleyen  Cumhuriyet yönetimi, taşıdığı çok önemli değerler nedeniyle mevcut anayasamızda; Türkiye Cumhuriyeti’nin idare şeklinin Cumhuriyet olduğuna dair hükmün değiştirilemeyeceği, değiştirilmesinin teklif dahi edilemeyeceği, bir anayasa maddesiyle zikredilmiştir.

“Demokrasi ilkesinin en yeni ve akılcı uygulamasını sağlayan hükümet biçimi Cumhuriyettir” buyuran eşsiz insan Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emanet ettiği bu yönetim tarzını kendisinden sonraki süreçte daha mükemmel konuma taşımak için gereken duyarlılık gösterilmiş olsaydı, işaret edilen muasır medeniyet düzeyini yakalamada rötar yapmayacak ve bugün “kalkınmakta olan ülkeler” safında değil,”kalkınan ülkeler” safındaki yerimizi almış olacaktık. Hür iradenin pürüzsüz şekilde yansımasının günümüze dek sağlanamamış olması da, en ideal yönetim şeklini terakki ettirme duyarlılığının gösterilmemiş olmasıdır. Demokrasinin vazgeçilmezleri olarak ifade edilen siyasi partilerin, siyasi partiler ve seçim yasalarında gereken değişiklikleri halen yapmamış olmaları, bu görüşü teyit eden üzücü bir tutumdur ve önemli seçimlerin gerçekleşeceği bir ortama doğru yol alırken, bu beklentiden söz edilmemektedir.

Egemenliğin halka ait olduğunu simgeleyen Cumhuriyet Bayramımızın 94.yılına ulaşırken, bizleri en iyi halk yönetimine layık gören dahi insan ve büyük kumandan Mareşal, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, O’nu bu yolda yalnız bırakmayarak bizleri hürriyetimize kavuşturan silah arkadaşlarını ve diğer ecdatlarımızı rahmetle anıyor, halk yönetiminin sonsuza dek yaşaması dileğiyle simgesi olan Cumhuriyet Bayramımız hepimize kutlu ve mutlu olsun diyorum.

 

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.