REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

EĞİTİM İÇİN ÇABA HARCAYAN BİRİ VAR; ONA DESTEK VERELİM

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EĞİTİM İÇİN ÇABA HARCAYAN BİRİ VAR; ONA DESTEK VERELİM
6-Ayhan MERGEN( kanal56@hotmail.comm )
17 views
13 Ağustos 2020 - 13:34
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Eğitim sorunu yalnız ilimizin ve ülkemizin değil, neredeyse bütün ülkelerin sorunudur diyebiliriz. Eğitim sorununu çözebilmiş Norveç ve Japonya gibi birkaç ülke dışında bütün ülkeler bu soruna çözüm bulma ve daha kaliteli eğitim seviyesine ulaşma yönünde büyük çabalar harcıyor.

Bu sorun ülkemiz ve hele-hele ilimiz gibi çok genç bir nüfusa sahip yerlerde daha yoğun olarak hissediliyor. İlimizde de daha önce bazı çabalar harcandı ancak bunların tam anlamıyla olumlu sonuç verdiğini söylemek mümkün değil. İyi niyetle harcanan bu çabaların hepsinin yakın tanığıyım.. Çoğu, o çabayı yani o muazzam potansiyeli harekete geçirenin görev süresi ile sınırlı kaldı. Örneğin 2003’lü yıllarda ülkemizde okul öncesi eğitimde okullaşma oranı % 24’lerde iken, dönemin Valisi Nuri Okutan’ın gayretleri ile %60’ların üzerine çıkmıştık. Okutan’ın görev süresinin bitmesinin ardından hızlı bir düşüş başladı ve bugün Türkiye ortalamasının altındayız.

Bu çabaların çoğunda da alt kademedeki personel, olaya severek değil de kerhen yaklaşıyor.. Sorumlu duruma düşemeyecek kadar katkıda bulunuyor ve elde edilecek başarının yalnızca en tepedeki yöneticinin başarısı olarak kabul edileceği düşüncesi alt kademedeki personelde yaygın olarak yerleşmiş durumda. Bu nedenle pek istekli davranmıyor.. Oysa, başarıda herkesin kattığı tuz oranında pay sahibi olacağını bilmemiz ve bu yanlış düşünceyi terk etmemiz gerekiyor.

Yaklaşık bir yıldır ilimizde görev yapan Milli Eğitim Müdürü Deniz Edip de geldiği günden bu yana büyük bir çabanın içerisinde.. Göreve başladıktan kısa süre sonra başlayan pandemi dönemini eğitim açısından çok güzel yönetti.. Sanal ortamda verilen derslerden yine sanal ortamda yayınlanan e-dergi ve ödevlere kadar gerçekten öğrencilere yararlı olacak birçok çalışmaya imza atıldı.. Kendini yetiştirmenin ve işine vermenin sonucu olarak ortaya çıkan ilginç projeleri ve çalışmaları, azimli ve kararlı bir yapısı var.

Şimdi 2020-2021 eğitim ve öğretim yılı, yine pandemi nedeniyle biraz sorunlu olarak başlayacak.. Geçmiş yıllardaki eğitim ve öğretim yıllarında daha çok problemin ortaya çıkacağı bir eğitim ve öğretim yılı olarak gözüküyor.. Ortaya çıkması muhtemel olan sorunlar oranında hepimize önemli sorumluluklar yükleniyor. Başta eğitim camiası; yöneticisinden öğretmen ve hatta yardımcı hizmetlisine kadar her bireyin bu sorumluluk bilinci içerisinde hareket etmesi ve Sayın Edip’in çabalarına destek olması gerekiyor.

Eğitim camiasının yanı sıra kamu görevlilerinden siyasetçilere, mesleki kuruluş ve STK’lardan sade vatandaşa kadar herkesin bu çabalara ortak olması, geleceğimiz açısından önemlidir..  Memleketini seven, toplumun bir parçası olduğunun bilincinde olan hiç kimse bu sorumluluğu üzerinden atamaz.

Kimse yanlış anlamasın, destek derken kayıtsız şartsız bir destekten söz etmiyorum.. Elbette yanlış veya eksik bir şey yapıldığı zaman hep birlikte karşı çıkacak ve bunu eleştireceğiz.

Yıllarını eğitime vermiş bir insan olarak, eğitimin geleceğimiz açısından önemini bildiğimden dolayı zaman-zaman Sayın Edip’in çalışmalarına ve projelerine yer vereceğim.. Sayın Edip’e çalışmalarında başarılar dilerim.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.