Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ayhan MERGEN
Ayhan MERGEN

EĞİTİM Mİ, TECRÜBE Mİ?

Başlıktaki soru asırlardan beri eğitimci ve sosyologların kesin ve net cevabını bulamadıkları sorulardan birisi. Kimi tecrübeyi kimisi de eğitimi ön planda tutar. Bende aynı konuda yani havacılık alanında tecrübe ve eğitime dayalı iki ayrı görüşü aktararak sizin görüşünüzü almak isterim.

Biri meşhur bir anekdot. Cumhuriyetin ilk yıllarında Ankara Esenboğa Havalimanın kurulacağı yerin belirlenmesi için çalışma yapan yerli ve yabancı uzmanlardan oluşan heyet limanın kurulduğu bu alanda incelemeler yapar. Heyetin inceleme yaptığını gören ve o civarda koyunlarını otlatan bir çoban yanlarına gider ve merakla ne yapacaklarını sorar. Heyet üyeleri havalimanı kurulacak şeklinde cevap verince, çoban bir süre düşünür ve ardından cevap verir: “Burada havalimanı olmaz, yapmayın. Çünkü burada zaman-zaman öyle bir sis olur ki ben bile koyunlarımı göremez hale gelirim” der.

Heyet üyeleri bu cevabı umursamaz, cahil bir çobanın görüşü diye bir de üstelik çobanla alay eder. Sonuçta Esenboğa Havalimanı burada kurulur. Ancak günümüzün en son teknolojik cihazları kullanılmasın rağmen burada etkili olan sis nedeniyle seferlerin gerçekleştirilmesinde zorluklar çekiliyor.

İkinci örnek ise bir türlü düzeltilemeyen havalimanından. Bir iki yıl önce İl olarak yaptığımız girişimler sonucu bu havalimanında teknik heyetler incelemeler yaptılar ve burada başta als uyarı ve bazı ışıklandırma sistemlerinin kurulması halinde yaşanılan sorunların giderileceği şeklinde bir rapor verdiler.

Rapor doğrultusunda gerekli kararlar alında ve ihaleler yapıldıktan sonra çalışmalara başlandı. O dönemde havalimanında görev yapan bazı hemşerilerimiz yapılan bu çalışmanın bir işe yaramayacağını ve harcanan paranın boşa gideceğini sürekli belirttiler. Doğrusu onlar bunu söylerken ben içimden onları kınıyor ve bazen de yüzlerine karşı yanlış düşündüklerini söylüyordum. Çünkü sonuçta bu alanda uzman bir teknik heyetin verdiği tabiri caizse kapı gibi bir rapor vardı ve bu rapor çalışmaların yapılması halinde sorunun çözüleceğini belirtiyordu.

Ancak, zaman tıpkı Ankara’daki çoban gibi bu hemşerilerimizi haklı çıkardı. Çalışmalar tamamlanmasına ve seferlerin yeniden başlanmasına rağmen ayın sorunlar yaşanıyor. Bu nedenle birçok sefer gerçekleştirilemiyor ve yolcular perişan oluyor. Şimdi yeni arayışların, alternatif çözüm yollarının peşindeyiz.

Ne dersiniz eğitim mi, tecrübe mi?

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER