Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ayhan MERGEN
Ayhan MERGEN

EĞİTİMDE YAPBOZ VE DOLDUR BOŞALT

Bütün ülkelerin olduğu gibi ülkemizin de  geleceğini belirleyen en önemli unsurlardan biri eğitimdir. Eğitimi modern, kaliteli ve günümüz dünyası ile gelecek zamana uygun olan ülkeler söz sahibi olabilirken, bunu başaramayanlar ise başka ülkelere mahkûm ve fakir bir şekilde varlıklarını sürdürmek zorunda kalıyorlar.

Eğitim bu kadar önemli iken, ülkemizde kalıcı, köklü ve günümüz ihtiyaçlarına cevap veren, geleceğin dünyasına uyum sağlayacak, hatta bizi öncü yapacak bir eğitim sistemimizden söz etmek mümkün değil.. Her bakan değişikliği ile eğitim politikamız sil baştan yenileniyor ve eğitimde işler adeta yapboz şeklinde yürütülüyor.

Ülke genelinde etkili olan bu olumsuz duruma, ilimizde bir başka olumsuz durum daha eşlik ediyor.. O da öğretmen sirkülasyonu.. Bölge genelinde olduğu gibi, ilimize atanan öğretmen, neredeyse  daha göreve başlamadan gitmenin çarelerini aramaya başlıyor.. Sözleşmeli öğretmen uygulaması bu konunun çözümüne biraz katkı yapmış olsa da yeterli değil.

Son yılların istatistiğini bilmiyorum ama 2019-2020 yıllarında ilimizde öğretmenlerin ortalama görev süreleri 20 ay civarındaydı.. Bu rakamdan oranları %20-30’ları bulan ve yıllardan beri Siirt’te görev yapan yerli öğretmenleri ayırırsanız  ortalama görev süresi sanırım, bir yıl civarına kadar düşer.. Bir başka deyimle, özellikle kırsalda bulunan köy okullarında öğrenim gören öğrenciler her yıl bir başka öğretmeni karşılarında buluyorlar.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER