Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Yusuf Salih ARITÜRK
Yusuf Salih ARITÜRK

EKİLMEDİKÇE MAHSUL VERMEZ!

Toprak konusunda söylenmiş sayısız sözler vardır ve bu sözlerden bazıları; toprağın kutsallığı yanı sıra bereketini de dile getiren sözlerdir. “Toprak altındır…” sözü, toprağın ne kadar değerli olduğuna yönelik söylenmiş bir sözken, “İnsan, ancak bir avuç topraktan doyar” sözü ise aç gözlü insanların doyumsuzluğunu dile getirmektedir.

Toprak olmazsa, tarımsal ürünler de olmazdı ve söz konusu ürünlerden mahrum kalmak, insanoğlunu açlığa mahkûm ederdi. Toprağın önemine tarım sektörü açısından baktığımızda, ülkemizde tarıma elverişli alanlar sayesinde bir zamanlar dünyanın kendi kendine yeterli sayılı ülkelerinden biriyken şimdilerde geldiğimiz noktalara üzülmememiz mümkün değildir. Son yıllarda başka ülkelerden ithal ettiğimiz tarımsal ürünler artıyor ve bu ürünler arasında buğday’ın da bulunması, üzücü olduğu kadar düşündürücüdür. Sektöre yapıldığı ifade edilen desteklemelere rağmen, tarımsal ürünlerde dışa olan bağımlılığın artmasının elbette ki nedenleri vardır ve bu nedenleri giderecek önlemler alınmadığı gerçeği ile karşı karşıyayız.

Tarım sektöründe girdi maliyetlerindeki çok fahiş artışlar yüzünden çiftçilerimiz de terk-i sanat etmek mecburiyetinde kalıyorlar ve bu olumsuzluğun aşılabilmesine yönelik önlemler, elbette ki vardır. Öncelikli olarak gerçek anlamda tarım sektöründe uğraşanların sağlıklı şekilde tespit edilerek desteklemelerin onlara yapılması gerekir. Mazot, tohumluk ve ilaç fiyatlarını aşağılara çekip, seferber edilen emeğin karşılığını vermek de önem taşımaktadır ve gerçek çiftçilerimiz günümüze dek bu beklentilerinde maalesef umduklarını bulmamışlardır.

Kazanmayan çiftçiler terk-i sanat ettiklerinden ekim alanları daralıyor ve bu yüzden tarımsal ürünleri karşılamada dışa olan bağımlılık büyüyor. Toprağın önemi konusunda tarım sektörüne yönelik söylenen anlamlı sözlerden biri; “Toprak ne kadar zengin olursa olsun, ekilmedikçe mahsul vermez..” olanıdır ve bizlerde zengin olan toprağın ekilmesini sağlayacak gerçekçi uygulamalara gidilmemesi, önemli bir talihsizliktir.

Çok elverişli potansiyelimiz olmasına rağmen tarım sektörüne gereğince sahip çıkmadığımız gerçeğini dikkate alarak, artık bir an önce sektörü şahlandırma seferberliğine gidilmesi kaçınılmazlık arz ediyor.. Yakın bir gelecekte tarımsal ürünlerin petrolden bile daha zengin olacağı ifadelerinin altını çizerek sayın ilgililerimizin dikkatini çekiyorum.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER