REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

EKMEK DE KÜÇÜLÜYOR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EKMEK DE KÜÇÜLÜYOR!
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
24 views
24 Eylül 2018 - 13:30
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Zamlanmayan hiçbir ihtiyaç kaleminin kalmadığı vatandaşlarımızın sitemlerinden anlaşılırken, sıranın ekmeğe geldiği, yankılanan medya haberlerinde gözlemleniyor. Maliyetlerinin yükseldiğini dile getiren fırıncı esnafımız, halen satış yaptıkları fiyat üzerinden mesleklerini sürdürme imkanlarının bulunmadığını belirtirlerken yapılan başvurularının bir an önce sonuçlandırılması beklediklerini de dile getiriyorlar.

“Sofralarımızın vazgeçilmezi” olarak ifade edilen Ekmek, Osmanlı’mız döneminde; “Nan-ı aziz” olarak yazılıyormuş, yani “Mübarek ve değerli” olduğu vurgulanıyordu. Evliya Çelebi de fırıncıların piri olarak Adem Aleyhisselamı ifade etmiştir ve kimimizin iaşesini sağlamak için verdiği mücadeleyi; “Ekmek parası” olarak nitelemesi yanı sıra kimileri için; “Ekmeğini tepti”, ya da; “Ekmeğine yağ sürdü” deyiminin kullanılması da sofralarımızın vazgeçilmezini  mübarek ve değerli kılmaktadır.

Un fiyatları, elektrik ücreti ve ekmek imalatına yansıyan diğer ücretlerin arttığı gerçeğine baktığımda, fırıncı esnafımızın da ekmeğe zam istemelerini doğal karşılıyor ve bu taleplerini daha çok kazanmak için değil, ayakta durabilmek için istediklerine inanıyorum. Zam deyimi ne kadar sevimsiz olsa da, bazen kaçınılmazlık arz ettiği, ekmeğe yapılan zam talebinden anlaşılmaktadır derken, bazı  esnaflarımızın da ekonomide yaşanan olumsuzlukları istismar ederek ürünlerine aşırı zam yaptıkları vatandaşlarımızın yakınmalarından anlaşıldığının altını çizmek isterim. İlgili kurumların aşırı zamlar konusunda ne yapılması gerektiğine yönelik olarak  tüketicileri bilgilendirme noktasını önemsemeleri ve alınabilecek yasal önlemler varsa devreye sokmaları gerekmektedir. Serbest piyasa ekonomisinin “Ben istediğim fiyata satarım” anlamına gelmediğini de göz önünde bulunduran bir mekanizmanın kaçınılmazlık arz ettiği de unutulmamalıdır!

Başka illerde yapıldığı belirtilen zamlar; ya ekmeğin gramajını düşürmek, ya da fiyatına zam yapmak suretiyle yerine getirilmektedir. Siirt’te fırıncı esnafının zam konusundaki girişimlerinin neyi göstereceği daha belirlenmiş değil ve gerçekleşmesi beklenen zammın “Ne şiş yansın, ne kebap” sözü misali tarafların mağdur etmeyecek oranda olması noktasında duyarlılık gösterilmesini temenni ediyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.