REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

“EKMEKLE OYNAMAK”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
“EKMEKLE OYNAMAK”
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
251 views
04 Ekim 2018 - 14:05
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

İnsanların ekmeğiyle oynanmaması gerektiği noktasında birçok söylemler vardır ve bu sözlerden esinlendiğinden olacak ki kimi zaman fırıncı esnafının ekmeğe zam yapma talebi için; “Vatandaşın ekmeği ile oynamayın!..” diye tepki gösterilmektedir. Bir insanın ekmeğiyle oynanması deyimine sayısız örnekler vermek mümkünse de, bir tek örnek vermekle yetinerek fırıncıların ekmek zammı talepleri için birkaç söz söyleyeceğim.

Herhangi bir işyerinde, ya da kurum ve kuruluşlarda çalışan birilerinin hiçbir günahları yokken kapı önüne konmaları.

Bazı illerde fırıncıların uyguladığı zammı iptal eden Ticaret Bakanlığı; Türkiye Fırıncılar Federasyonunun ne ülke genelinde, ne de herhangi bir il içinde tek başına ekmek fiyatı belirleme yetkisi bulunmadığını açıkladı ve şüphesiz bu açıklama doğruyu yansıtmaktadır. Ekmek zammının uygulanabilmesi, Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Ticaret İl Müdürlüğü tarafından başvurulan zam talebini incelemelerinden sonra alınan ortaklaşa kararın ilgili Bakanlıkça uygun bulunarak Valilik ve Belediyelerce kabul edilmesiyle mümkündür.

Fırıncı esnafı yasal mevzuatın gereğini yerine getirmeden ekmeğe zam yapamazlar ve bu nedenle bu konuda başvuruları varsa alınacak olan  karar doğrultusunda bir zam uygulayabileceklerdir.  İlimiz fırıncı esnafı da zam için başvuruda bulunmuşlardır ve edindiğim bilgiye göre 1 TL’den satılmakta olan 250 gramajlı ekmeğin fiyatında artış sağlamak yerine gramajını 200’e indirerek aynı fiyattan satmaları düşüncesi ağır basıyormuş. Zam talebine yönelik karar söylentide olduğu gibi çıkarsa fiyat değişmeyecek olsa bile ekmek alan vatandaş, zammın gramajla oynanarak yerine getirildiği gerçeğini görecektir.  Zam çok sevimsiz bir deyim olsa da doğrusunu söylemek gerekirse, fırıncıların zam talebini yerinde görmemek, onların ekmeğiyle oynamak olacaktır. Ekmek ununa gelen zammın yanı sıra, fırıncı esnafının kullandığı diğer malzemelere gelen zamları dikkate aldığımda, ekmeğin her şeyden daha ucuz olduğuna hükmediyor ve bu durumun, tarım sektörüne olumsuz yansıdığı gerçeğini daha iyi anlıyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.