Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ekmen: “Yürütme Yasamadan Koptu Ama Yasama Yürütmeden Kopamıyor”

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Mersin Milletvekili Mehmet Emin Ekmen, Öğretmenlik Meslek Kanunu Teklifi dolaysıyla Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu toplantısına katılarak yasama ve yürütme arasındaki ilişkiler konusunda eleştirilerini dile getirdi.

DEVA Partisi Genel Başkan

“Kim hazırladı? sorusu, Türk tipi başkanlık sisteminin en önemli görünen sorunlarından birine işaret etmektedir.”

DEVA Partisi olarak teklife dair konunun muhatabı olan öğretmenler ve sendikalarla görüşüp bu konudaki düşünce ve taleplerini not ettiklerini belirten Ekmen, partilerinin bu konudaki tutumunu ve eleştirilerini kısa kısa açıklayacağını ifade etti. Ekmen, konuşmasına bu teklif metnini “Kim hazırladı?” tartışmasına dahil olarak başlayıp şöyle konuştu:

“Bir ”Kim hazırladı?” tartışması yaşandı. Bence bu Türk tipi başkanlık sisteminin en önemli görünen sorunlarından birine işaret etmektedir. Yani böyle Batı’da, İngilizcede bir deyim var: ‘Ortadaki, masadaki fil hakkında konuşamamak.’ Burada rahat olmalıyız, böyle bir teklif zaten Millî Eğitim Bakanlığıyla konuşulmadan, istişare edilmeden ve desteği alınmadan buraya gelmiş olsaydı yanlış olurdu. Dolayısıyla, Bakanlığın bunun hazırlanma sürecine olan katkısını ifade etmekten çekinmemek lazım ama niye itiraz ediliyor? Sayın vekiller de hatırlattığında iktidar partisi milletvekillerimiz cevap veremiyor.”

“Yürütme yasamadan koptu ama yasama yürütmeden kopamıyor.”

Ekmen, sözlerine şöyle devam etti:

Başkanlık sistemi sunulduğunda bunun en önemli kazanımı olarak yürütme ve yasama arasındaki bağın kopması ifade edildi. Evet, bu bağ koptu, yürütme yasamadan koptu arkadaşlar ama yasama yürütmeden kopamadı. Biz Bakanlarımızı Meclisimizde göremiyoruz. Mesela Millî Eğitim Komisyonu ilk defa toplanıyor ve çok önemli bir teklif burada ama keşke Sayın Bakan burada bu tartışmalara nezaret edebilse ve bu tartışmalardan kendi çıkarımlarını, çalışmalarını yürütseydi. Yürütme yasamadan koptu ama yasama yürütmeden kopamıyor çünkü yapılması gereken birçok çalışma ancak arkasına bir bürokratik akıl, destek ve işleyiş olursa sonuca erebiliyor.”