REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

EKONOMİK SAVAŞLAR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EKONOMİK SAVAŞLAR
3-Yusuf Salih ARITÜRK
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
164 views
12 Nisan 2018 - 16:31
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Dünyamızda yaşanan iki Dünya savaşından sonra da sıcak savaş yerini ekonomik savaşa bırakmıştır ve bu alandaki savaş aralıksız olarak devam etmektedir. Yüce önder Atatürk’ün tam bağımsızlık ilkeleri içinde en çok önemsediği ilke, ekonomik bağımsızlıktır ve bu alandaki sayısız söylemlerinden biri; “Ekonomisi zayıf bir ulus yoksulluktan ve düşkünlükten kurtulamaz; güçlü bir uygarlığa, kalkınma ve mutluluğa kavuşamaz, toplumsal ve siyasal yıkımlardan kaçamaz..” sözleriyle dile getirdiğidir.

Ekonomik bağımsızlığın teessüs ettirilmesinde en önemli etken, sahip olunan kaynakların doğru olarak kullanılmasıdır. Kurtuluş Savaşının zaferle sonuçlanmasından sonra kapitülasyonların kaldırılması ile ekonomik alanda rahatlayan ülkemiz, muasır medeniyet düzeyine ulaşmanın hedefi içinde çalışmalar seferber ettiyse de daha sonra sergilenen elverişsiz icraatlar yüzünden “kalkınan ülkeler” safında yerini alamadı.

Ülkemizin güçlü konuma ulaşmasını istemeyen dış odaklar, ekonomik bağımsızlığa gölge düşüren bir icraat dönemine girilmesi üzerine ekonomimizi hedef alarak bir zamanlar sentlere muhtaç hale getirdiler. 35 yılı aşkın zaman dilimi içinde insanlık dışı terörün gündemimizde kalması, ekonomimizin zayıflatılmasına yönelikti ve çok sayıda insanımızın hayatını kaybetmesine yol açan teröre karşı verilen mücadelenin dile getirilen mali boyutları, uğradığımız ekonomik kaybın ne kadar büyük olduğu gerçeğini gözler önüne sermektedir.

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın da yaptığı bir konuşmasında bu önemli noktaya çektiği dikkatle ilgili haberleri izlerken, bir ülke için ekonomik bağımsızlığın ne denli önem taşıdığı gerçeğini anımsadığımdan, tekrardan değinme gereğini duydum. Sıcak savaşlar, yerini ekonomik savaşlara bırakmıştır ve bu savaşların olumsuzluğundan zarar görmemek için çok duyarlı olmak gerekmektedir.

Cumhurbaşkanımızın, ülkemize ekonomik operasyon düzenleyenlerin bunu asla başaramayacaklarını dile getirmesine yönelik olarak halkımızın “İnşallah!” dediklerini gözlemlediğimi belirtirken, yazımı yine önder Atatürk’ün bir söylemi ile noktalamak isterim. “Yeni Türkiye Devleti temellerini süngüyle değil, süngünün de dayandığı ekonomi ile kuracaktır. Türkiye Cumhuriyeti cihangir bir devlet olmayacaktır. Fakat yeni Türkiye Devleti bir ekonomi devleti olacaktır..”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.