REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

EKONOMİMİZ ŞAHA KALKTI!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EKONOMİMİZ ŞAHA KALKTI!
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
4 views
17 Eylül 2021 - 15:00
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bu açıklamayı duyduğum an biz daha önce zaten şaha kalkmıştık, neden bir  kez daha şaha kalkıyoruz diye sorasım geldi. Zaten şahtaydık, şahtayken bir daha şaha kalkılır mı daha önce hiç duymadım.
Ekonomimiz zaten kanatlanmış, uçuşa geçmiş ve zirve yaparak rekorlar kırmıştı. Büyüme tavan yapmış, kalkınma hızımız yükselen bir grafik çizmişti. 3 aylık büyüme rakamları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde bilmem kaç oranında artış gösteriyordu.
Yıllardır şahın zirvesindeydik ve yediğimiz önümüzde yemediğimiz arkamızdaydı. Ülkemiz ekonomisinin şaha kalkmaya ihtiyacı yok ki. Biz sakın daha önce hiç şaha kalkmamış olmayalım. Şaha kalktık dediklerinde şaha kalkmamış mıydık yoksa. O kadar çok şaha kalkınca insan gerçekten bir anda toparlayamıyor.
Şimdi başka bir endişem var. Geçmişte ekonomi şaha kalktı dedikleri halde ekonomi şaha kalkmadıysa, bugün ekonomi şaha kalktı dediklerinde buna kim nasıl inansın?
İşi çok basite indirgeyerek, geçmişte şaha kalkan bir ekonomi bugün tekrar neden şaha kalkar ki diye anlamaya çalışıyorum.
İki nedenle olabilir. Ya bazen kalktığı şahtan iniyor ya da şaha kalktık dediklerinde şaha v.s. kalktığı yoktu. Şaha kalktığımızı halkıyla gururla paylaşan yönetim şahtan indiğimizde bunu halkıyla paylaşmıyor.
Bu şaha kalkışlar sanırım inişli/çıkışlı bir süreç içerisinde oluyor. Şaha kalkınca televizyonlardan müjde veriliyor, şahtan inince bir Allah’ın kulundan çıt çıkmıyor. Böyle olabilir, yoksa daha önce şaha kalkmış bir ekonominin tekrar şaha kalkması hem iksadi anlamda hem de fizik kuralları gereği mümkün olamaz. Tabi burada ekonominin şaha kalkmasının ne anlama geldiğini tartışmıyoruz. Kime ve neye göre ekonomi şaha kalkıyor. Dolara göre mi, asgari ücrete göre mi, dış satım ve dış alım rakamlarındaki makasın açılmasına göre mi, çift haneli enflasyon rakamlarına göre mi, emekli ve çalışanların maaşlarına göre mi, çarşı/pazar tezgâhlarında sürekli değişen etiketlere göre mi, marketler zinciri dediğimiz büyük alışveriş merkezlerinin kâr oranlarıyla mı, lüks konut ve son model araba satışlarına göre mi ekonomi şaha kalktı diyoruz ve konusuna hiç girmiyoruz.

Ülkede yaşanan gelir dağılımı adaletsizliğini hiç gündeme getirmeden geçmişte tekrar/tekrar şaha kalkan ekonominin bugün yeniden neden şaha kalktığını anlamaya çalışıyoruz sadece. Bu şaha kalkışın ülkenin her bireyine nasıl yansıdığını sorgulamadan, bu şaha kalkıştan ben ne kadar yararlanıyorum sorusunu hiç sormadan ekonominin neden sık/sık şaha kalktığını öğrenmeye çalışıyoruz.
Aslında birilerinin ülke ekonomisi şaha kalktı diye açıklama yapmalarına da gerek yok. Bu şaha kalkışı bireyler hissetmiyorsa siz istediğiniz kadar kaldırın şaha, hiç kimseyi inandıramazsınız.
Bireyler zaten hissediyorsa sizin söylemenize gerek kalmaz. Şaha kalkış öyle bir duygudur ki, o uçuş hissini duymamanız mümkün değil. Toplumun o duyguyu hissedip/hissetmediğine bakmanız yeterli olur. Ekonomik gerçekler söylemle anlam kazanamaz, insanların yüzlerinden direk okunur. Burada önemli olan kimlerin yüzünü okumak istediğinizdir.
Hiç kimse merak etmesin toplumumuz şaha kalkışı net olarak görecek kadar deneyimlenmiş vaziyette. Peynir gemisinin lafla yürümediğini söyleyeli binlerce yıl olmuş ve hiç yanılmamışlardır.
Ülkemiz insanına biz söylemeyince siz anlamıyorsunuz muamelesi yapmaktan vazgeçmek en doğrusu!.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.