REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

EL VERİYOR, EL VERİYOR, ORTA DİREK BEL VERİYOR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EL VERİYOR, EL VERİYOR, ORTA DİREK BEL VERİYOR!
1-Ahmet ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.com )
12 views
30 Aralık 2017 - 13:07
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Bu ülkede ORTA DİREK diye bir sınıf kaldı mı, o da meçhul ya! Ama varsa bile (EL VERİYOR, EL VERİYOR, ORTA DİREK BEL VERİYOR) deyimindeki gibi BEL VERDİĞİ muhakkak. Peki, ORTA DİREK dediğimiz kimlerden oluşuyor. Ona da açıklık getirelim. Küçük sanayici, küçük esnaf, emekli, memur, işçi, çiftçi, besici. Anlayacağınız, asgari ücretli ve taşeron ORTA DİREKTEN bile sayılmıyor.

Türkiye’de iki sınıf insan vardır. Çok zenginler ve çok fakirler. Ülkemiz nüfusunun yüzde biri, milli gelirin yüzde 55’ini kazanıyor(!) Yüzde on oranındaki elit tabaka ile birlikte, milli gelirin yüzde 80’ini paylaşırlarken, geriye kalan yüzde doksanlık kesime milli gelirden düşen pay ancak yüzde 20’dir.

HANİ (BİRİ YER, BİRİ BAKAR, KIYAMET BUNDAN KOPAR) DENİLİR YA! ÜLKEMİZDEKİ AÇLAR, MÜTEVEKKİL OLDUKLARINDAN VE AÇLIĞIN KADERLERİ OLDUĞUNA(!) İNANDIKLARINDAN KIYAMETLERİ KOPARMADIKLARINA BAKMAYIN. ZATEN ONUN İÇİN DİNDAR VE MÜTEVEKKİL BİR NESİL YETİŞSİN DİYE GAYRET EDİLİYOR YA!!!

Asgari ücretin belirlenmesi de bu mantıkla gerçekleştirildiği için sorun olmaz. YÜCE ALLAH, BİR KULUNA ÇOK, BİR KULUNA AZ VERMİŞSE, ASGARİ ÜCRETLİ KADERE KARŞI GELİP KÂFİR Mİ OLSUN YANİ!!!

Asgari ücret için işçi ve işveren sendikalarının farklı önerileri bulunuyordu. Türk-İş asgari ücretin 2018 yılında net 1893 lira olmasını talep etmişti. DİSK ise net 2 bin 300 lira istiyordu. Görüşmelerde işveren tarafını temsil eden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), yüzde 7 civarında bir zam önermişti.

Türk-İş’in her ay yaptığı geçim şartları araştırmasına göre, aralık ayı itibariyle 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 1608, yoksulluk sınırı 5 bin 238 TL. Bir kişinin aylık geçim maliyeti ise 1989 TL.

Asgari ücret, yasa gereği beşer işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonunca belirleniyor. Bu komisyonda, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için işçi tarafını Türk-İş temsil ederken, işveren tarafı adına masaya TİSK oturuyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında yapılan ilk toplantının ardından komisyon, işçi ve işverenin ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanıyor. Komisyon, son toplantısını yine Bakanlık’ta yapıyor. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın, çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Neyse, bu mantıktan yola çıkılarak 2018 yılı için uygulanacak asgari ücret de 29 Aralık 2017 günü netleştirilerek açıklandı.  Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu Hanımefendi  uygulanacak asgari ücretin 1 Ocak 2018 itibariyle net 1603 lira olarak belirlendiğini müjdeli bir şekilde duyurdu. Asgari ücret böylelikle bir önceki yıla göre 199 TL zamla yüzde 14,2 artmış oldu. Çoğunlukla alınan karara Türk-İş muhalefet şerhi koydu.

(AÇLIKTAN KİM ÖLMÜŞ!)

Klasik bir deyim vardır. (AÇLIKTAN KİM ÖLMÜŞ Kİ!) sık-sık kullandığımız deyimlerdendir.

Gerçekten de AÇLIKTAN ÖLEN OLMUYOR MU! Elbette ki açlıktan ölenlerin haddi hesabı yoktur! Fakirleri teselli için uydurulmuş bir deyimdir bu. Afrika ülkelerine bakın, Eritre’ye, Burundi’ye, Kongo’ya, Liberya’ya,  Nijer’e! Açlıktan ölen bebelerin, çocukların çığlıkları kulaklarınızı tahriş edecektir.

Yani, (AÇLIKTAN KİM ÖLMÜŞ Kİ) deyimi boş bir tesellidir, aç insanları yatıştırmak için uydurulmuştur. İnsanlar, özellikle bebekler ve çocuklar açlıktan ölenlerin başını çekenlerdir.

Peki, Türkiye’de açlıktan ölen var mı. Elbette ki hayır! Bu ülkede öylesine adil(!) bir paylaşım var ki! Hazret-i Ömer’in adaleti geri gelmiş, zannedersiniz!!!

TAŞLAMALAR

BİNALTIYÜZÜÇ LİRA

OLMUŞ ASGARİ ÜCRET

HARCA-HARCA BİTER Mİ

ARTAR VE BİTMEZ ELBET!

 

BİRİNE ÇAY KAŞIĞI

BİRİSİNE KEPÇEYLE

NE KADAR ADALETLİ(!)

BİR TAKSİMDİR BU BÖYLE

 

BU  ÜLKEDE GELİRİN

YÜZDE ELLİBEŞİNİ

YÜZDE BİRİ ALIYOR

SEN DÜŞÜN ÖTESİNİ

 

“BİRİ YER, BİRİ BAKAR

KIYAMET BUNDAN KOPAR”

DENİLMİŞTİR YALAN BU

MÜTEVEKKİLDİR(!) DİNDAR

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.