REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

ELEKTRİK VE DOĞALGAZ KABUSUNA HAZIR MIYIZ?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
ELEKTRİK VE DOĞALGAZ KABUSUNA HAZIR MIYIZ?
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
3 views
23 Eylül 2021 - 13:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Dünyada yükselen emtia fiyatları ile yüksek dolar kuru, elektrik ve doğalgaz faturalarını bir hayli arttıracak. İktidar; yatırım ortamını bozarak ve piyasayı siyasete alet ederek yeterli yatırımların yapılmasına engel olmuş ve vatandaşımızı elektrikte ve doğalgazda zam yağmuruna ve elektrik kesintilerine maruz bırakmıştır. Son olarak Temmuz 2021’de elektrik tarifelerine yapılan %15’lik zam ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminden bu yana sanayi, ticarethane ve tarımsal sulama tarifelerindeki artış %168’e, mesken tarifesindeki artış ise %105’e ulaşmıştır. Yine doğalgazda Eylül 2021’de doğalgaz tarifelerine yapılan son zamlarla Ocak 2018’den bu yana elektrik üretici tarifesindeki artış %196’ya, sanayi tarifesindeki artış %156’ya ve mesken tarifesindeki artış %95’e varmıştır.

Bir şeyde sınır tanımıyorlar; “Kötü yönetim..”  Zamlar kötü yönetimin sonucudur. İktidarın bu konudaki performansını sürekli artırması yok artık, bu kadarı da olmaz denilen her şeyi olduruyor. Örnek vermekte hiç zorlanmıyorsunuz, elektrik ve doğalgaza gelen zam yağmurlarına rağmen yeni zamlar gelir mi evet, ne yazık ki gelir. Umarım haklı çıkan ben olmam da vatandaşlarımızın üzerine ek yük binmez. Ancak korkarım ki son dönemde dünyada yükselen emtia fiyatları ile özellikle kömür ve doğalgazda ülkemizdeki yüksek dolar kuru, enerji faturalarımızı daha da kabartacak. Ülke içindeki sıkıntılar konusunda gerekli iradeyi ortaya koymayan, aksiyonları almayanlar küresel bazda yaşanan artışlar konusunda da zamanında alabileceği önlemleri almamış ve vatandaşımızı göz göre göre yeni zamlarla karşı karşıya bırakmıştır.

İktidar bu konuda ne yapabilirdi? En azından 2020’de yaşanan emtia fiyatlarındaki düşüş dönemini değerlendirerek, bu dönemde alıcı bulmakta sıkıntı yaşayan tedarikçiler ile bugüne kıyasla oldukça iyi şartlarla alım anlaşmaları yapabilirdi. İktidar, zamanında gerekli adımları atmadığı için yüksek fiyatla ithal edilecek olan doğalgazın bedeli gerek elektrikte gerekse doğalgazda, sanayiye, tarım sektörüne, ticarethane ve konutlara yani tüm vatandaşlarımıza yansıyacak. Önümüzdeki dönemlerde de global düzeyde fırtınalar olabilir. İyi kaptan fırtınada belli olur. Enerji sektöründe daha rutin işleri bile yürütemeyenlerden iyi kaptan olmasını beklemek de mantık dışı.

Milletin artık yeni zamlara tahammülü kalmadı. İktidar, artık vakit kaybetmeksizin boş gündemlerle uğraşmaktan vazgeçmeli ve vatandaşlarımızı rahatlatacak önlemler almalıdır. Kötü sonuçlardan gerekli dersleri çıkarmalı, orta ve uzun vadeli, yerinde adımlar atmalı ve sorumluluklarının farkında olmalıdır. Ya da kötü yönettiğini kabul ederek yolu açmalıdır.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.