Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ayhan MERGEN
Ayhan MERGEN

“ELLI İJREYK DE EPKİ ALEYK”.. AYAKLARINI KALDIR SANA AĞLAYAYIM

Arapça da çok sık kullandığımız bir deyim; Alle ıjreyk de epki aleyk.. Yani ayaklarını kaldır sana ağlayayım.. Zamanında değeri bilinmeyen kişi ve olayların ölümlerinin ardından veya o olayın sona ermesinin ardından değerinin bilinmesini anlatmak için kullanılır.

Asırların birikimi sonucu çok zengin bir kültüre sahip olan, ancak her geçen gün büyük bir hızla bu özelliğini kaybeden Siirt’in durumunu yansıtan bir deyim.. Zengin bir mirasyedi gibi bu kültürümüzü bol-bol harcadık, yani unuttuk.. Unutulduktan sonra da şimdi bizim, daha doğrusu bizim değil de başkalarının aklına gelmeye başladı.

Önemli bir bölümünü unuttuğumuz o kültürün Ramazanla ilgili bölümü buna güzel bir örnek oluşturuyor.. Ramazan denilince akla hemen Siirt’teki ramazan geleneklerinin gelmesi gerekiyordu.. Çünkü yakın bir zamana kadar Siirt’te Ramazana özgü birçok gelenek vardı.

Ramazan arifesinde  mahalle meydanlarında yaktığımız görkemli melede ateşi vardı.. Mezarlıkta  ve mahallede dağıttığımız ekmek helva ve mevsim meyvesinden oluşan kısme vardı.. Sahur zamanı minare şerefelerinden okunan ilahiler vardı..  İlk orucunu tutan çocuklar için yapılan törenler vardı.. Kısacası çok şey vardı ve biz o şeyleri bir-bir kaybettik.

Bizler değerini bilemedik ama başkaları değerini biliyor.. Son on gün içerisinde tam üç kez bu gelenekleri ele alma imkanımız oldu.. TRT 1 televizyonunda Bekir Köse’nin sunuculuğunda yayınlanan Ramazan Günlüğü programının ilk bölümünü Siirt’teki Ramazan gelenekleri oluşturdu.. Dilim döndüğünce mevcut imkanlar dahilinde bu gelenekleri hem canlı olarak icra etmeye çalıştım hem de anlattım.. Yine Pazar günü öğlen saatlerinde TRT GAP Radyosunda canlı telefon bağlantısı ile 15 dakika boyunca bu gelenekleri anlattım.

Bunların yanı sıra, Kültür ve Turizm Bakanlığı da bu gelenekleri kayıt altına aldı.. Bu amaçla Siirt’e gelen ekibe melede ateşinin eşliğinde Siirt’teki Ramazan geleneklerinin kayıt altına alınmasına katkıda bulundum.

Kısacası biz kültürümüzün değerini bilemedik ama başkaları biliyor..  Ancak ne yazık ki birçok konuda çok geç kalındı…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER