Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Emekli Maaşı Artışı İçin Önerilen Formüller

Kök maaş sebebiyle 10 bin TL alan emeklilerden 2 milyon kadarının Temmuz döneminde maaşlarına zam olmayacağının anlaşılması tepkilere yol açarken, artış sağlanması amacıyla çeşitli formüller üretildiği belirtilmekte.

Kök maaş sebebiyle 10

Hazine ve Maliye Bakanlığının en düşük emekli maaşını 10 binden 12 bin TL’ye çıkararak bu sorunu aşmak istediği görüşleri ağır basmakta. Önerilen bir formül de, tüm emeklilere enflasyon artışıyla birlikte 2 bin TL seyyanen zam verilmesi.

En düşük emekli maaşlarını 10 binden 12 bin TL’ye çıkarılmasına ilişkin çalışmaların Perşembe gününe kadar devam edeceği belirtilirken, 2 bin TL’lik seyyanen zammın tüm emeklilere yansıtılması da tartışılıyor. Ancak tüm emeklilere yansımasının henüz karara bağlanmadığı da belirtiliyor.

AKP, 2023 seçimlerinden önce seçim yatırımı olarak en düşük emekli maaşını 7 bin 500’e çıkarmıştı. Ocak 2024’te yeniden en düşük emekli maaşı 10 bin TL’ye çıkarıldı.

(4 yıla kadar seçim yok) diyen AKP kurmaylarının, emekli ve memur maaş zamları konusunda son sözü Genel Başkanları konundaki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın söyleyeceği konusunda hemfikir.