Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

EMEKLİLER, GÜÇLERİNİN  FARKINDA OLSALAR!!!

Ocak ve Temmuz ayları memurlar ve emekliler için zam aylarıdır. Yılın ilk 6 ayının zammı 1 Ocak, ikinci yarısının zamları ise 1 Temmuz itibarıyla başlatılır. Memur ve emeklilerin maaş artışları tespit edilirken, sözde bazı kıstaslar  ve özellikle enflasyon oranları göz önüne alınır.

Peki, 2024 Ocak zammında umduğunu bulamayan memurlar ve ÖZELLİKLE EMEKLİLER Temmuz ayında maaşlarına yapılacak zam oranıyla umduklarını bulabilecekler mi!

Maaşlara zam yapılırken enflasyon verilerinin büyük ölçüde belirleyici olduğu bilinmekle beraber, enflasyon oranlarının baz alındığı tüketim kalemlerinin neler oldukları önemlidir. Öyle ya, fakir vatandaşların ana giderlerini teşkil eden su, elektrik, doğalgaz, bulgur, pirinç, makarna, patates, soğan fiyatlarından hareket edilerek enflasyonu belirlemeğe kalkışırsanız, yüzde 300’ler oranında bir enflasyon rakamıyla karşılaşırsınız. Bunun aksine, fakir ve orta direği ilgilendirmeyen tüketimleri baz alırsanız, çok daha değişik rakamlar elde edersiniz. Bu arada en düşük emekli maaşının asgari ücretle eşitlenmesi konusunun da gündemde olduğunu anımsatalım.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarına yapılacak zam oranları ilgili tahminler yürütülüyor. Yılın ilk verisini aldığımız 2024 yılı programına göre 6 aylık enflasyon tahminine göre emekliler için temmuz ayında yüzde 25 zam öngörüldüğü söylenmekte. Uzmanlar emekli maaşlarına yapılacak yılın ikinci zammına yönelik yüzde 20 ve yüzde 25 olmak üzere 2 tahminde bulunmaktadırlar. Emekli maaşlarına yapılacak Temmuz zammının diğer yandan ek ödemelerin de zamlanması ile artması bekleniyor. Toplu ödemelerin hesaplanması ile emekli maaşı zam oranının yüzde 30 oranına kadar artması da gündeme gelebilir.

Bilindiği gibi, Kurban Bayramı emekli ikramiyesi 3 bin TL olarak verildi. Emekliler, bayram ikramiyesinden çok Temmuz’da yapılacak maaş zammına kilitlenmiş bulunuyorlar. Yaklaşık 16 milyon memur, SSK ve Bağ-Kur emeklisi, Temmuzda bu yılın ilk 6 aylık döneminde gerçekleşen enflasyon oranında zam alacak. Zam oranını 3 Temmuz’da öğrenecek olan emekliler, aynı ay içinde yeni maaşlarını hesabında görecek.

Oysa enflasyon rakamları belirlenirken esas alınması gereken mutfak giderleridir. Ekmek, et, yağ, pirinç, bulgur, makarna, balık sebze, meyve fiyatlarını esas almayan bir enflasyon hesaplaması, sözün tam anlamıyla aldatmacadır! Son altı ay içinde mutfak masraflarının katlanmasına karşılık, kâğıt üzerinde nasıl düşük gösteriliyor, buna pek aklımız ermemekte!

Enflasyon gerçekten düşükse, milletin geçim sıkıntısının artmasının hikmeti nedir. Enflasyon düşmüşse veya iddia edildiği seviyelerde gerçekleşmişse, geçim sıkıntısının 6 ay öncesine göre bile daha da  ağırlaşması neden kaynaklanıyor!

Emekliler, açıklanan enflasyon rakamlarıyla hiç mi, hiç ilgilenmiyorlar. Geçim sıkıntısı artmışsa, yetkililer ne kadar düşük göstermek isteseler istesinler, enflasyon yüksek demektir. Yetkililere bizim bir tavsiyemiz var. Gerçek enflasyonu, elbette ki bu işin uzmanları olan sizler, vatandaşlardan çok daha iyi biliyorsunuzdur. Yani, Milleti bile-bile lades ettiğinizin farkındasınız!

Maşallah, Türkiye’deki emeklilerin durumlarının, Avrupa ülkelerinin emeklilerinden çok daha iyi olduğunu söyleyebilen Bakanlarımız, vekillerimiz bile var. Bunun için emekliler, tespit edilmiş oranlara ilave olarak bir enflasyon farkı da ödenir mi diye beyhude umutlanmasınlar!

16 milyon emekli, 16 milyon eşleriyle birlikte 32 milyon seçmen olur. AMMA EMEKLİLER GÜÇLERİNİN FARKINDA DEĞİLLER Kİ. Farkında olsalar (EMEKLİLER PARTİSİ) kurarak iktidar olur, milletvekilleri gibi kendilerine kıyak zamlar yapar, KIYAK HAKLAR YARATIRLARDI.

Memurlar, işçiler, emekliler 2024 yılının Ocak ayında da havalarını almışlardı. Şimdi de 2024 yılı Temmuz ayında yapılacak zammın beklentisi içine girmiş bulunuyorlar. Bakalım, Temmuz ayında memurlara, işçilere ve özellikle emeklilere verilecek zam ne olacak.

Emekliler, TÜİK’İN uydurma enflasyon rakamlarıyla yine kandırılmasınlar. Öyle gerçekle bağdaşmayan enflasyon rakamlarıyla  memurları, işçileri, emeklileri düze çıkarmak, kurtarmak mümkün değildir,  Hatta maaş artışlarını oran olarak belirlemek yerine bütün kesimlere eşit SEYYANAN bir rakam  belirlemekte yarar vardır. Çünkü oranla artış yaptığınız zaman, az alana az, çok alana çok zam vermiş olursunuz. Bu açıdan, arayı kapatmak için ara-sıra SEYYANEN ZAM YAPMAKTA YARAR VARDIR. Diyoruz ki  2023 yılı Temmuz ayına özel olarak bütün maaşlara seyyanen 10 bin TL zam verilsin. Orta direği güçlendirmek için arada bir SEYYANEN ZAM yapılsın.

Ekonomiyi canlandırmak için alışverişin  arz ve talebin artması gerekir. Piyasayı canlandırmak istiyorsak işçilerin, emeklilerin, memurların maaşlarının artması şart. Bu kesimin maaşları artacak ki, alışveriş yapabilsinler. Esnaflar siftah etsin. Ekonominin çarkları dönsün.

Bu ülkede, ekonominin canlandırılması isteniyorsa, memurların, işçilerin, emeklilerin maaşlarına iyi bir zam yapmak gereklidir.  Memurları, işçileri, emeklileri yarı aç, yarı tok olan bir ülkenin ekonomisinin çarkları elbette dönmez, hatta pas tutar. Hükümetin memurlara, işçilere emeklilere vereceği her artı puan, aynıyla ekonominin kalkınması için verilmiş sayılır. Ekonominin çarkları, ancak, tüketimin artmasıyla döner. Tüketim arttıkça, ekonomi canlanır. Ekonomisi canlanan bir ülkenin, diğer devletlerle rekabet şansı artar. İşsizlik azalır.

Dolar milyarderleri yaratmakla ekonomi canlanmaz. ORTADİREK denilen, yüzde doksanı emeklilerden, memurlardan ve işçilerden oluşan kesimlerin ücretlerine yapılacak her zam, ekonominin çarklarını çevirecek rüzgâr hükmündedir. Rüzgâr olmadan, çarklar dönmez. Unutmamak lâzım!

Hükümet memurları, emeklileri ve işçileri sıkıntılardan kurtarırsa, inanınız ki, ekonominin çarkları kendiliğinden dönmeğe başlayacaktır. Bu yüzden, memurlara, emeklilere, işçilere eli sıkı davranma politikasından vazgeçilmelidir.

Hükümetin yerinde olsak bu Temmuz ayında memurların, işçilerin, emeklilerin maaşlarına en az 10 bin TL seyyanen zam yapar, böylece, durgunlaşan ekonomiye hayat suyu verirdik. Bu cimrilikle ne işçinin, memurun, emeklinin yüzü güler ne de ekonominin durgunlaşan çarkları yeniden dönmeğe başlar, haberiniz olsun.

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER