Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Cüneyt ARITÜRK
Cüneyt ARITÜRK

EMEKLİLER HAFTASI VE EYT’LİLER!!!

Dünyada, (EMEKLİLER HAFTASI) diye bir haftanın ve (EMEKLİLER GÜNÜ) adı verilmiş bir günün bulunduğunu biliyor muydunuz. Her yılın 28 Haziran-4 Temmuz tarihleri arası (Emekliler Haftası), 30 Haziran günü ise (Emekliler Günü) olarak kutlanır. Avrupa ülkeleri, emeklilerine büyük önem verirler. Onların, yaşam kalitelerini yükselterek, hayatlarının son yıllarını rahat ve huzur içinde geçirmeleri için maddi ve manevi destek olurlar.

Bizde ise, Devletin emeklilere bakış açısı bir Maliye Bakanının ifadesiyle:

“En iyi emekli, emekli olur olmaz ölen ve arkasında maaşını alacak mirasçı bırakmayandır!!!” cümlesi içinde özetlenmiştir. Ne veciz(!) bir ifade değil mi! Maalesef, bu ülkede emeklilerin yaşadıklarını savunmak oldukça zordur. Çünkü bu ülkenin emeklileri yaşamıyor, sürünüyorlar! Avrupa ülkelerinin emeklileri, emeklilik hayatlarını turist olarak ve dünyayı gezerek değerlendirirlerken, bizim emekliler, emekli olduktan sonra da çalışmak zorunda bırakılmışlardır. Çünkü çalışmasalar sefil durumlara düşeceklerdir. Bizde devlet, emeklilerin yaşam standartlarını yükselteceğine, bir ara çalışan emeklilerden Sosyal Güvenlik Destek Primi (SGDP) adı altında bir de kesinti uygulamıştı. Emekli, eğer bir işyerinde çalışıyorsa SGDP kesintisi işveren tarafından ödeniyordu. Ancak emekli kendine ait bir işyeri açarsa ya da şirket ortağı olursa, doğrudan maaşından kesinti yapılmaktaydı. Sosyal olduğunu iddia eden Devletin anlayışına bakın! Neyse ki haksız uygulamaya aşırı tepkiler sonucu yanlıştan dönüldü.

Bu ülkede, sayıları milyonlarla ifade edilebilecek  emekliler vardır. Bunların büyük çoğunluğunun aldıkları emekli maaşları sağlıklı ve dengeli beslenebilmeleri için gerekli miktarın çok altındadır. 12 milyon emeklinin yoksulluk içinde yaşadıkları, emeklilerin yüzde kırkının kendilerine ait olmayan konutlarda kiracı olarak oturdukları, evleri kendilerine ait olanların da kapılarının, pencerelerinin çürüdüğü, yakıt fiyatlarının yüksekliği sebebiyle evlerini iyi ısıtamadıkları bilinen gerçeklerdendir.

Yine emeklilerin yüzde 60’ına yakın bölümünün borçlu oldukları, kredi kartı borçlarını ödeyemedikleri, tahsilde bulunan çocuklarına harçlık gönderemedikleri çevremizde yaşanan dramlardan belli olmaktadır.

Emekliler Haftası içinde bulunduğumuz bir zaman diliminde bu ülkede yaşayan emekliler, her seçim öncesinde yapılan vaatlerle umutlanmış ve rahata kavuşturulacağını umut etmiştir. Ancak görüyoruz ki, seçimlerin bitmesiyle, emekliler için verilen sözler de askıya alınmaktadır.

Söz emeklilerden açılmışken, Emeklilikte Yaşa Takılanlardan bahsetmemek olmaz. Bu zavallılar, 1999 yılında çıkarılan bir yasayla emeklilik hakkından bile mahrum bırakıldılar. Yasaların geriye dönük işletilmeyeceği gerçeğine rağmen, hakları gasp edildi. Yazık, günah, hatta insafsızlık diyeceğiz amma, kimin umurunda! Emekliler, yine de hallerine şükretsinler ki, EYT mantığıyla emekli olmak hakkını yitirmemişler. Şimdi bir yasa çıkarılsa ve denilse ki, (BUNDAN BÖYLE EMEKLİLİK LAĞVEDİLMİŞTİR. KİŞİ ÇALIŞTIĞI SÜRECE MAAŞ ALIR, ONDAN SONRA MAAŞI KESİLİR) kim ne diyebilir!

Bu düşünceler içinde, biz en verimli yıllarını ülkenin kalkınması için harcayan emeklilerimizin Emekliler Gününü ve Emekliler Haftasını yine de yürekten kutluyoruz…

ANEKDOT

Emeklinin biri, bastonuna dayana dayana evine giderken yorulmuş, bir çayhanenin önünde duraklayarak nefeslenmek için sandalyeye oturmuş. Çayhanenin garsonu hemen koşarak:

-Ne alırsın amca? diye sormuş.

Cebinde bir bardak çay parası dahi olmayan yaşlı emekli cevap vermiş:

-Eğer bedavaysa, bir soluk nefes alacaktım, oğlum!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER