Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

EMEKLİLER, TÜRKİYE’NİN KUNTA KİNTE’LERİ Mİ!!!

22 yıllık AKP iktidarı döneminde  sefalete  mahkum  edilen EMEKLİLER, TÜRKİYE’NİN KUNTA KİNTELERİ Mİ!

2008 yılında çıkarılan yasayla bir çok hakları gasbedilen emekliler, maaş artışlarında ve sosyal hakları açısından sürekli olarak kayba uğratılmaktadırlar. Emeklilerin yaşatıldıkları iki farklı adaletsizlik vardır. Bunların birincisi, bütün emeklilere şamil olan düşük maaş politikasıdır. 2008 öncesi yasa devam etseydi, bugün için dahi en düşük maaş alan emeklinin yaklaşık 30 bin TL alması gerekecekti. İkincisi ise emekliler arasında yaşanan adaletsiz uygulamadır. Öyle bir düzen ki, 3600 gün prim üzerinden emekli edilmiş biri ile 10 bin gün ve üzerinde primi bulunan emekli, aynı maaşı almak gibi bir eşitsizliğe mahkûm edilmiştir. Emeklilerin yüzde 80’nin durumu böyledir.

Bilindiği gibi, memurlar ve emekliler için her yılın Ocak ve Temmuz aylarında maaş artışı düzenlemeleri yapılmaktadır. 2024 yılının ilk yarısı için 1 Ocak’ta verilen zam oranı yüzde 49.25 olarak belirlenirken, memurlara seyyanen verilen 8.077 TL emeklilerden esirgenmişti. Bu arada, en düşük emekli maaşı da 10 Bin TL olarak tespit edilmiş, bu rakamın altında kalan emeklilerin maaşları 10 bin TL’ye iblağ edilmişti. Ancak bu zam, kök maaşa yansıtılmadığı için, bu Temmuz ayında verilecek zamdan yararlandırılmamaları ihtimali bile bulunmakta.

2024 yılının ilk altı ayı için belirlenen asgari ücret 17 Bin TL iken, en düşük emekli maşının 10 bin TL olması, yaşam standartları açısından büyük bir çelişki değil mi. Devlet Baba, çalışana asgari ücret olarak 17 bin TL takdir ederken, emeklilerin yüzde 80’ine tekabül eden kesime ayda 10 bin TL ödemekle, bunları açık bir şekilde sefalete mahkum ettiğini ilan etmiş olmuyor mu!

Son yerel seçimlerde AKP’nin uğradığı hezimetin ana sebebi, bilinçli emeklilerin tutumlarından kaynaklıdır. Emeklilerin büyük bir kısmı AKP’ye oy vermeyerek küme düşmesine yol açtılar. Şimdi, 1 Temmuz itibarıyla memur ve emekli maaşlarında yapılacak düzenlemeler var. (Nasıl olsa, seçimlere daha çok var) denilerek, emekliler yine haksızlığa uğratılacak olurlarsa, ilk genel seçimlerde AKP’yi baraj altında bırakabilecek oy potansiyeline sahip olduklarını anımsatalım.

Temmuz ayı itibarıyla verilecek zam oranı hesaplanırken, TÜİK’İN hiç de inandırıcı olmayan rakamlarına değil, gerçek enflasyon oranının göz önünde bulundurulması yanında, 1 Ocak 2024’te memurlara verildiği halde emeklilerden esirgenen seyyanen zammın da mutlaka verilmesi gerekeceğini belirtmekte yarar var. İkinci bir talep ise, en düşük emekli maaşının, hiçbir şekilde asgari ücretin altında olmamasıdır. AKP öncesi yıllarda, en düşük emekli maaşı, asgari ücretin neredeyse 2 katı kadardı. Bir de, emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramlarında verilen ikramiyeler var. Ramazan Bayramı için 3 Bin TL olarak verilen ikramiyenin bu Kurban Bayramında en az 12 bin TL olması gerekeceğini anımsatalım. 2018 yılında ilk defa BİN TL olarak verilen Bayram ikramiyesiyle o dönemde 3 çeyrek altın alınmaktaydı. Bugün 1 Çeyrek altın 4 Bin TL. 3 Çeyrek altın ise 12 bin TL’dir. Bunu da anımsatmakta yarar var.

Türkiye’de sıkı para politikası uygulanıyorsa, bunu işçilere, memurlara, emeklilere değil, müteahhitlere, holdinglere, 5’li çetelere yükleyin. KUNTA KİNTE’LER ARTIK UYANMŞTIR…

TAŞLAMA

EMEKLİ, TÜRKİYE’NİN

KUNTE KİNTE’Sİ MİDİR

BÖYLESİ SEFALETE

MAHKUM ETMENİZ NEDİR

 

KUNTA KİNTE UYANDI

BELLİ DERİN UYKUDAN

SARI KART VERDİ SİZE

ALDINIZ UTANMADAN

 

EMEKLİLER FARKINDA

OLSALAR GÜÇLERİNİN

İKTİDARA GELİRLER

PARTİ KURARAK BİLİN

 

TASARRUF SAĞLAMAKSA

İSTENİLEN GERÇEKTEN

İŞE BAŞLAYIN GEREK

ÖNCE BEŞLİ ÇETEDEN

 

İHALELERDE VURGUN

VURANLAR VARMIŞ HÂLÂ

GAYE TASARRUF İSE

ONLARA BAK ONLARA

 

418 MİLYAR

DOLAR KAYIP NEREDE

GİZLİ HESAPLARDA MI

YABANCI DEVLETLERDE

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER