Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Fatih ARITÜRK
Fatih ARITÜRK

EMEKLİLER VE KÖK MAAŞ!

Haziran ayı enflasyon oranının %1,64 olarak açıklanmasıyla, memur ve memur emeklilerinin alacağı zam oranı da %19,31 oldu.

TÜİK’İN sihirli asasının dokunmasıyla yıllık enflasyon yüzde 71 olarak açıklanırken hemen belirtelim ki, emekilerin büyük bir bölümü SIFIR ZAM alacaklar. Bu nasıl olur derseniz, işin içinde bir KÖK MAAŞ OYUNU var da ondan. 1 Ocak itibarıyla maaşlara zam yapılırken, en düşük emekli maaşı 10 bin TL olarak belirlenmişti. Ancak, kök maaşları bu rakamın çok olan emekliler vardı. (KÖK MAAŞ) deyimi en düşük emekli aylığına yapılan artış sonrasında getirilen zamlar olmadan emekli maaşının ham halini ifade etmek için kullanılmaktadır. Buna göre emekli zammı sonrasında kök aylığı 8 bin TL’nin altında kalan SSK ve BAĞKUR emeklileri yine 10 bin TL maaş almaya devam edecekler. Ancak, kök maaşı 10 bin TL olan emekliler 12 bin 473 TL, Kök maaşı 15 bin TL olan emekliler 18 bin 709 TL, Kök maaşı 20 bin TL olan emekliler 24 bin 946 TL, Kök maaşı 25 bin TL olan emekliler 31 bin 182 TL alacak. KÖK Maaşı 8 binin altında olan hiçbir emekli Temmuz ayı zammından yararlandırılmayacak. KÖK maaşı 8 binin altında 5 milyona yakın emekli olduğu belirtilmekte.

Temmuz zammından, bütün emeklilerin yararlanmalarını sağlayacak iki yol var. Ya en düşük emekli maaşı asgari 12 bin TL’ye çıkarılacak, ya da bütün emeklilere asgari 5 bin TL SEYYANEN ZAM verilecek.   

Görülen o ki, mevcut iktidarın böyle bir niyeti yok…

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER