Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Fatih ARITÜRK
Fatih ARITÜRK

EMEKLİLER VE MEMURLAR BEKLEYİŞ İÇİNDE!

2024 yılı için asgari ücreti 17.002 TL olarak belirleyen sözde asgari ücret tespit komisyonundan sonra, şimdi sırada memurlara ve emeklilere yapılacak maaş zam oranı miktarının tespitinde! Memur ve emeklilerin maaş artışları tespit edilirken, sözde yıl içinde gerçekleşen enflasyon rakamları kıstas alınmaktadır. Tabii, TÜİK tarafından yapılan tespitlerin ne kadar doğru olduğu konusunda bir şüphemiz yok! O TÜİK ki, neredeyse bütün Türkiye insanlarını refah ve mutluluk içinde göstermek becerisi sergileyebilmektedir.

Türkiye’de, en güvenilmez kurumların başında TÜİK’in geldiğini belirtmemize gerek yok sanırım. Ancak, TÜİK’İN TESPİTLERİNİN GÜLÜNÇ OLMAKTAN ÖTE BİR ESPRİSİ YOK! Millet, enflasyonun gerçek ölçüsünü, zaten çarşı-pazara çıktığında ve fiyatları gördüğünde hesaplayabilmektedir. TÜİK’in dediği, boş havanda su dövmekten ibaret. Ancak, maaş artışlarında kıstas alınmaları haliyle memurların, işçilerin, emeklilerin aleyhine durumlar ortaya koymaktadır.

Biz daha önce de 2024 yılı için emekli maaşlarına yapılacak zamla ilgili bir öneride bulunmuş ve SEYYANEN bir artış yapılmasını önermiştik. 2023 yılı temmu ayında memurlara 6 bin TL seyyanen zam yapılmış, emekliler bu haktan yararlandırılmamışlardı. Temennimiz, 1 Ocak 2024 itibarıyla emeklilere yapılacak oransal zam yanında temmuz ayında memurlara verilen ve emeklilerden esirgenen seyyanen zammın emeklilere de verilmesidir.

Yandaşlara vergi aflarıyla milyonlarca liralık kıyak geçenler, sıra memurlara, işçilere ve emeklilere gelince sözün tam anlamıyla CİMRİ kesilmektedirler!

Evet, 2024 yılında uygulanacak asgari ücret belli oldu. Sıra memur ve emeklilere yapılacak zam oranının belirlenmesinde. O da bugün, yarın çok hassas(!) hesaplarla tespit edilerek ilan edilecek, asgari ücret hesaplamasında olduğu gibi memurların ve emeklilerin 2 lirasından dahi feragat edilmeyecek!

Bilindiği gibi emekliler katagorisi içinde çeşitli sınıflar vardır. Memur emeklileri, Bağ-Kur’lular, SSK’lılar ve diğerleri! Kabul etmeliyiz ki, emekliler içinde en mağdur durumda olanlar Bağ-Kur emeklileridir. Çünkü Bağ-Kur emeklileri arasında asgari ücretin çok altında maaş alanlar bulunmaktadır. Şimdi siz, zaten düşük olan bir ücreti asgari ücret olarak kabul edeceksiniz, sonra da bu ücreti, bazı emeklilerin maaşlarına yansıtmayacaksınız. İşte, (adaletsizlik içinde adaletsizlik) olarak yorumlanacak durum budur.

Evet, bugün, yarın memur ve emekli maaşlarına 2024 yılının ilk altı ayı için uygulanacak zam oranı açıklanacak. Ancak, asgari ücret tespitinde de gördüğümüz kadarıyla, yapılan artış, ne memurları ne emeklileri tatmin edici olmayacaktır. TÜİK’İN enflasyon rakamları ortada. 2023 yılı aralık ayının da enflasyonu eklenerek, rakam belirlenecek. Yani, TÜİK ne dediyse o!

Keşke, Türkiye’deki bütün kurum ve kuruluşların tespitleri meteoroloji kadar gerçekçi ve hassas olsaydı. Türkiye’de, en güvenilir kurumun METEOROLOJİ olduğunu bir kere daha anımsatalım. Bu neden böyle derseniz, gayetle normal. Çünkü, meteoroloji tahminlerine hükümetlerin müdahalesi gerekmiyor!

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER