REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

EMEKLİLERİ KANDIRDILAR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
EMEKLİLERİ KANDIRDILAR!
4-Fatih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccccom )
6 views
08 Haziran 2018 - 15:14
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Hükümet cülus bahşişi kabilinden bir yasa çıkarmış ve bundan böyle her yıl Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı öncesinde emeklilere seyyanen 1000 TL ikramiye verileceğini açıklamıştı. Açıklamada, emeklilerin dul ve yetimlerinin de aynı haktan yararlandırılacakları belirtilmişti. Yasanın ilk uygulaması ise dün ve bugün gerçekleştirildi. 7 Haziran’da memur ve bağ-kur emeklileri bayram ikramiyelerini aldılar. Bugün ise SSK emeklileri.

Ancak, uygulamanın verilen beyanatlar gibi olmadığı ortaya çıktı. Bir emekli, kendi maaşı dışında dul veya yetim maaşı alıyorsa, ikinci bir ikramiye alamadı. Yani, bütün emeklilere eşit bayram ikramiyesi verilmesi sözde kaldı. Bir emekli, aynı zamanda eşinden dolayı dul maaşı alıyorsa, ikramiye alamayacaktı. Ama açıklama böyle değildi.  Bunun yanında emeklilerin dul ve yetimlerine  250, 500, 750 gibi değişik miktarda ödeme yapıldı. Sözün özü emeklilerle dul ve yetimlerin 12 milyon olan sayıları bu yolla 6 milyon düzeylerine indi. Siyasilerin konuyla ilgili beyanatlarına kanarak kendilerini verilecek ikramiyelere göre ayarlayanların, ayarları bozuldu.

Oysa emeklilerin, dul ve yetimlerinin ayarlarını bozmaya gerek yoktu. Konuyla ilgili açıklama yapılırken, (Kendisi emekli olup da, ayrıca dul maaşı alan kimseye, dul maaşından dolayı Bayram ikramiyesi verilmeyecektir. Bunun yanında ölmüş emeklilerin yetim aylığı alan çocuklarına 250 TL verilecektir) dense, emekliler, dul ve yetimler de buna göre davranırlardı. Zavallılar ellerine geçeceğini zannettikleri ancak, henüz ellerine geçmeyen parayı bir şekilde harcamazlardı.

Kendisine ait emekli ikramiyesi almak yanında, dul maaşı dolayısıyla da bir ikramiye alacağını zannedenler, büyük bir yanılgıya düştüklerini ancak 8 Haziran günü öğrenme şansını buldular. Dul maaşı almaktan dolayı adlarına yatırılmasını bekledikleri bayram ikramiyelerini alamayınca sebebini öğrenmek için SGK il müdürlüğüne gidenler, siyasilerin beyanatlarıyla, gerçek arasındaki çelişkiyi ancak o zaman öğrendiler.

Yahu, vermeyecekseniz vermeyin de, (vereceğiz) diyerek emeklinin hesaplarını alt-üst etmeye ne hakkınız var. Zaten, bir ay öncesine kadar hiçbir emeklinin Bayramda ikramiye almak gibi bir umudu yoktu. 24 Bu ikramiyenin 24 Haziran seçimleri hatırına verildiği de gayet iyi bilinmektedir. Bari bu işte de emeklileri yanlış yönlendirmeseydiniz. O zaman, hiç kimsenin söz söyleme hakkı olmazdı. Emeklileri kandırmanız, inanın ki, hiç vermemenizden çok daha üzücü olmuştur…

Ve yanıltılan emekliler, bir şekilde bunun hesabını soracaklardır.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.