REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

Emeklilerin, Asıl Mağduriyetleri

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Emeklilerin, Asıl Mağduriyetleri
3-Yusuf Salih ARITÜRK( siirtgazetesi@gmail.ccom )
3 views
31 Ocak 2018 - 17:21
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Emeklilerin ücretlerine yapılan birkaç kuruşluk zam, zorunlu bir-iki ihtiyaç kalemi fiyatına yapılan zam sonucu ellerine geçmeden geri alınmış oldu. Ülkemizde yaklaşık 12 milyon emekli var ve yıllardır insanca yaşam koşullarına kavuşma beklentisinde mağduriyet yaşayan bu insanlarımızın haklarını savunmayı üstlenmiş olanlar, mağduriyetin asıl nedeni üzerinde durmuyorlar. Türkiye Emekliler Derneği Başkanı Kazım Ergün’ün, birkaç gün önce emekli yurttaşlarımızın enflasyon oranına göre öngörülen zamda bir mağduriyet yaşadıklarına dair yaptığı açıklamada; TÜİK’in saptadığı enflasyon oranının gerçeği yansıtmadığı iddiası nedeniyle, milyonlarla ifade edilen bu insanlarımızın asıl mağduriyetlerine tekrardan dikkat çekmeyi görev addettim.
TÜİK’n açıkladığı enflasyon oranının gerçekçi olmadığı şeklindeki iddiaya, çoğu emekli vatan-daşımızın katıldığını gözlemlerim doğ-rultusunda belirtirken, aynı görüşü taşıdığımı da vurgulamak isterim. Elbette TÜİK tarafından açıklanan enflasyon oranı, bu orana göre ücretlere yansıtılan artış açısından mağduriyete sebebiyet veriyor, ancak asıl mağduriyet; ücretler arasındaki dengesizlikten kaynaklanıyor ve milyonlarca emeklimizin hakkını arama yükümlülüğünü üstlenmiş olanların bu önemli nokta üzerinde yoğunlaşmaları gerekmektedir.
Emekli vatandaşlarımızın sayısı, önemli görevlere talip olanların kaderini tayin etmede çok büyük bir potansiyeldir ve seçim dönemlerinde bu potansiyelin sahiplerine dil dökenler, seçimler bittikten sonra kendilerine verdikleri vaatleri umursamıyorlar. İşte, Emekliler Derneği bu gerçeği dikkate alarak emekliler arasında bir mutabakat sağlayabilseydi, mağduriyetin
giderilmesi için kendilerinden himmet beklemeye-ceklerdi.
Ücret dengesizliğinin giderileceğini vadedenler, emeklileri böyle bir oluşumu sağlama gayretinde görmedikleri için sözlerinin arkasında durmuyorlar. Sözünü ettiğim oluşumu sağlama görevi Emekliler Derneğinindir ama kusura bakmasınlar, üstlendikleri görevin hakkını veremiyorlar.
Bu dernek, birçok ildeki emeklilerin katıldığı bir miting düzenleyerek; “Ahdettik, bizleri mağdur edenleri seçim sandığına gömeceğiz!..” anlamına gelen mesajları vermiş olsaydılar, hiç bir siyasi görüşün mensupları, kendilerine yönelik mağduriyeti sürdürmeye, asla cesaret edemeyeceklerdi. Enflasyon oranına tepki gösteren Emekliler Derneği Başkanının dikkatini çekerek, bu görevin önemini hatırlatıyorum.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.