Ana Sayfa Arama Video Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir
Dicle Elektirik Reklam
Ahmet ARITÜRK
Ahmet ARITÜRK

EMEKLİLERİN ŞAMARI, İKTİDARI SARSTI!

31 Mart 2024 günü yapılan YEREL SEÇİMLERİN Türkiye genelinde galibi EMEKLİLER OLDU. Bu bir gerçektir ki, AKP’nin 22 yıllık iktidarları boyunca emekliler hep horlanıp hakir görüldüler. AKP’li Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e ait olduğu iddia edilen bir ifade var. Bu zat-ı muhterem bir konuşmasında buyurmuş ki: “En iyi emekli, emekli olur olmaz ölen,  arkasında dul ve yetim maaşını alacak varis bırakmayandır.” İşte, AKP’nin, emekliler hakkındaki görüşü budur. Üstelik bu görüş kuvveden fiile çıkarılmıştır. AKP iktidarı döneminde maaşlarla ilgili yapılan düzenlemeler, çıkarılan yasalar hep emeklilerin aleyhine olmuştur.

AKP’nin iktidara geldiği 2002 yılında  asgari ücret 184 lira iken, ortalama işçi emekli aylığı 276 lira idi. 2021 Temmuz ayında ise asgari ücret 2826 lira olurken ortalama işçi emekli aylığı 2.599 lira oldu. Bir diğer ifade ile 2002’de ortalama işçi emeklisi aylığı asgari ücretin yüzde 50 üstünde iken, 2021’de ise yüzde 8 altına düşmüştü. Bu oran, 2024 yılında emekliler aleyhine daha da düştü. Emekli aylığı 10 bin TL, asgari ücret ise 17.002 TL oldu. Yani, fark emeklinin aleyhine yüzde 70 oranına tekabül eder duruma geldi.

2024 yılında emeklilerle, memurlar arasındaki makas da bir hayli açıldı. Memurlara seyyanen 12 bin TL zam verilirken, emekliler, seyyanen artışta SIFIRI ÇEKTİ. Bu durumda, özellikle çalışan memurlarla, memur emeklileri arasındaki makas daha da açıldı.

Yapılan bir haksızlık da emekliler arasında gerçekleştirildi. Toplam 3600 gün prim yatırmış emekli ile 10 bin ve üzerinde prim yatırmış emeklilerin maaşları adeta eşitlendi. Yanlış anlaşılmasın, biz 3600 günlük prim üzerinden maaş alanların, fazla maaş aldıklarını söylemiyoruz. Emekliler arasında bile gerçekleştirilen dengesizliği anlatmak istiyoruz. Çalışanlara verildiği gibi, bütün emeklilere de seyyanen 12 bin TL verilseydi, emekliler nispeten de olsa rahat bir nefes alacaklardı. Şunu da belirtmekte yarar var. Verilen seyyanen zamma rağmen, mevcut ekonomik ortama göre memur maaşları da oldukça düşük.

Şimdi diyebilirsiniz ki: (Emekli maaşı düşük, memur maaşı düşük, asgari ücret düşük, imkânlar bu kadarına el veriyor, Devlet ne yapsın!) Bunun cevabını da verelim. Yandaş holdinglere ve muhalefetin (BEŞLİ ÇETE) olarak tanımladığı birilerine bol keseden avantajlar sağlanırken, vergi indirimleri ve benzeri muafiyetleri tanırken, yine yandaş vakıflara, tarikatlara oluk-oluk para aktarılırken ve rant kapıları ardına kadar açılırken imkân var da, iş memurlara ve özellikle emeklilere gelince mi para yok…

Sözün özü olarak belirtelim, 31 Mart 2024 günü yapılan genel seçimlerde sadece emekliler değil, işsiz bırakılan gençler, siftahsız kalan esnaflar, iki yakalarını bir araya getiremeyen çiftçiler bilinçli bir şekilde tercihlerini yapmış ve 22 yıllık AKP iktidarına gereken dersi vermişlerdir. Özellikle de emeklilerin şamarı, iktidarı sözün tam anlamıyla sarsmıştır.

Ülke olarak, AKP iktidarıyla daha 4 yıl gibi uzun bir birlikteliğimiz var. Bakalım,  seçmenlerin vurduğu şamardan gerekli dersi çıkaracak mı, yoksa, bildiğini okumaya mı devam edecek.

Ne diyelim, seçim sonuçları yine de milletimiz için hayırlara vesile olsun.

İMAMOĞLU’NA, SEÇİMİ ERDOĞAN VE KABİNESİ KAZANDIRDI

Gerçekten de öyle oldu. Ekrem İmamoğlu’na İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve kabinesi kazandırdı.

Bu nasıl olur demeyiniz. Düşünün, yolda giderken 15-20 kişi tarafından etrafı sarılmış birini görüyorsunuz. Onu kurtarmak için gerekirse kendinizi de tehlikeye atmaz mısınız.

İşte, Sayın Erdoğan ve kabinesinin,  dövmek istemelerine karşı  İstanbullu seçmenler de vicdanlarının sesine kulak vererek ve İmamoğlu’nu seçerek dövülmekten kurtardılar!

TAŞLAMA

EMEKLİNİN ŞAMARI

İKTİDARI SARSMIŞTIR

BU ÖYLE BİR ŞAMAR Kİ

DERİN İZ BIRAKMIŞTIR

 

SEÇİMLER SONA ERDİ

SANDIKTAN KİM ÇIKACAK

FARE KEMİRMEDİYSE

OYUM ÇIKACAK MUTLAK

 

FARE, OYU TIRTIKLAR

FIRSAT VERSE KEDİLER

FAREYE TUZAK KURMAK

ELBET MAHARET İSTER

 

BÖYLESİ BİR ŞAMARI

HAKKETMİŞTİ İKTİDAR

BELKİ KENDİNE GELİR

İŞİNİ DOĞRU YAPAR

 

YİRMİİKİ YILINI

DOLDURDU İKTİDARDA

HİÇ BİR PARTİYE NASİP

OLMADI BU AVANTA

 

ALLAH İLE KANDIRMAK

DEVRİ ARTIK KAPANDI

SADE EMEKLİ DEĞİL

TÜRK MİLLETİ UYANDI

 

ATATÜRK’ÜN YOLUNA

GERİ DÖNECEK MİLLET

BU KONUDA SEÇMENİN

BİR MESAJI VAR ELBET

 

SEÇİM BİTMİŞTİR AMA

DEDİKODUSU BİTMEZ

ÇOK SU KALDIRACAKTIR

BU HAMURA SU YETMEZ

 

HAYDİ HAYLIRLI OLSUN

BU SEÇİMİN SONUCU

AKLI BAŞA GETİRMİŞ

RAMAZAN’IN ORUCU

YORUMLAR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

YAZARLAR
TÜMÜ

SON HABERLER