REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Siirt Gazetesi

(EMPERYALİST GÜÇ) DENİLİNCE!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
(EMPERYALİST GÜÇ) DENİLİNCE!
5-Cüneyt ARITÜRK( kanal56@hotmail.com )
17 views
27 Ocak 2018 - 13:25
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

(Emperyalist Güç) denilince benim aklıma gelen ilk ülke Amerika Birleşik Devletleri (ABD) olmaktadır. Emperyal zihniyeti yüzünden dünyanın dört bir yanını ateşe veren, milyonlarca insanların ölmelerine, yaralanmalarına, ülkelerinden göç etmelerine sebep olan bu süper gücün emperyalist zihniyetidir.

Okyanus ötesinden Dünyanın en ücra köşelerine kadar uzanan ülkeleri, milletleri, devletleri birbirine kırdıran, (Tazıya tut, tavşana kaç) taktiği veren, savaşan taraflara silah satarak ticaretini(!) yapan ABD’den daha emperyalist bir ülke var mıdır.

Dünya haritasına bir bakınız, nerede savaş, kan ve gözyaşı varsa, orada mutlaka ama mutlaka ABD parmağı vardır. Bu emperyalist ülke sözde demokrasi götürmek adına girdiği bütün ülkelere kandan ve gözyaşından başka ne götürmüştür.

Ülkeleri ekonomik, kültürel, siyasal açıdan kontrol altına almak, sömürü alanlarını genişletmek konusunda ABD’nin eline kim su dökebilir. Ne Çin, ne Rusya, ne İngiltere ne bir başka ülke bu konularda ABD’ye aşık atamaz.

Daha önce çift kutuplu olan dünya, bugün tek kutuplu bir dünyaya dönüşmüş gibi. ABD’nin hegemonyasını kırmak zor görülse bile imkânsız değildir. Bu işin başını Çin ve Rusya çekebilir.  Bu arada Kuzey Kore Başkanı Kim Jong-un ABD’ye rest çekmesi de takdire şayandır. ABD emperyalizminin köküne kibrit suyu çakılacağının işaret fişeğidir.

Osmanlı İmparatorluğunu sömürgecilikle itham eden Avrupa ülkelerine bir bakın. Afrika’da, Asya’da hatta Amerika’da nice devletleri sömürge zihniyetiyle soyup soğana çevirmektedirler.

Dünyayı kendi aralarında paylaşan emperyalist ülkelerin başını ABD çekerken, aslan payını alan da hep bu süper güçtür. Demokrasi götürmek vaadiyle ülkeleri parçalayan elbette ABD’dir. Özellikle Müslüman ülkeler, emperyalizmin kucağına düşürülmüş gibidir. Afganistan’ın, Libya’nın, Mısır’ın, Irak’ın, Suriye’nin durumlarına bir bakınız. Eğer emperyalizme (dur) denilemezse sırada Türkiye ve İran vardır. Gerçi Türkiye ve İran da, emperyalizmin oyunlarından nasiplerini almışlardır. Ancak bu henüz (UCU DOKUNDU) mesabesindedir.

Yazımızı, başta ABD emperyalizmi olmak üzere, bütün emperyalist ülkelere için KAHROLSUN EMPERYALİZM deyimiyle noktalıyoruz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.